VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři studánky bojují o hlasy a tím o opravu

Liberecký kraj – V šesti krajích se hlasuje o rekonstrukci studánek. Která vyhraje v Libereckém kraji? Čeká ji obnova. 

13.7.2017
SDÍLEJ:

Studánka, ilustrační foto.Foto: archiv

Studánka pod Dračím kamenem, studánka u Křížku a studánka v Klokočských skalách. To jsou tři studánky, které usilují o hlasy v anketě Živé Studánky. Tu pořádá Toma, známá česká značka balených pramenitých vod.

V letošním roce byly v šesti krajích Česka vytipovány ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody vždy tři studánky vhodné k renovaci. „Voda dává život, a proto je nám ctí, že jí ho můžeme vracet obnovou vodních zdrojů v přírodě a pomoci vybraným pramenům ve studánkách k jejich záchraně,“ vysvětlil Michal Vávřil za pořadatele.
Z výše uvedených studánek v Libereckém kraji veřejnost svým hlasováním vybere v každém ze šesti krajů jednu vítěznou, která se následně dočká odborné renovace doslova na míru.

POD DRAČÍM KAMENEM
Stojí u bývalé poutní cesty z Liberce do Hejnic, která vedla přes horní Kateřinky. Nachází se kousek nad odbočkou do Radčic. Studánka přinášela zdraví a štěstí po celý následující rok tomu, kdo se z ní napil – pokud tedy ovšem žil mravně, čestně a podle božích přikázání. Dnes místo navštíví až tři tisíce lidí ročně.

U KŘÍŽKU
Studánka U křížku se nachází na rozcestí turistických značek v horní části Kateřinek na Liberecku pod božími muky. Těleso studánky dnes obklopuje kořenový systém dvou starých lip, které jsou chráněné jako významný krajinný prvek.

ZELENÝ DŮL
Studánka v Zeleném dole je jediný pramen v Klokočských skalách, který se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok ve skalách. Leží v blízkosti křižovatky žluté turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v okrese Semily. Podle vyprávění pamětníků studánku vybudovali v 18. století lidé, kteří tudy chodívali pracovat pod Hrubou skálu na panská pole. Studánka je vyskládaná do obdélníkového tvaru z tesaných pískovcových štuk. Stříška prý bývala z plochého pískovce, který prasknul kolem roku 1937. Do roku 1992 vytékala voda vrchem do potůčku. Po sesuvu svahu pramen trochu zeslábl, ale voda je v ní dodnes.

HLASOVÁNÍ
Vše o hlasování a podmínky ankety, jako i všechny vybrané studánky, najdou zájemci na webu projektu zivestudanky.cz.

Autor: Jan Sedlák

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jitka Vojtilová z Farmy Jeřmanice.

Lidé chtějí dobré mléko, máslo se nám vyrábět nevyplatí, říká farma

Lídři politických stran.
9

Deník přiveze lídry politických stran za vámi. Přijďte na debatu

Díky velkým nákupům bude mít Mozaika více vybavení

Železný Brod – Středisko volného času Mozaika v Železném Brodě dostalo příjemný dárek. Díky nákupům ze dne 31. července v nové prodejně v ulici Průmyslová získalo od společnosti Lidl 50 tisíc korun na nákup vybavení místnosti pro kroužky s technickým a přírodovědným zaměřením.

Geniální architekt rafinovaně spojoval baroko s gotikou

Jablonec n. N. – Nenechte si v ateliéru jabloneckého Muzea skla a bižuterie ujít přednášku o geniálním architektovi. Začíná  ve středu 20. září v 17 hodin.

Chtějí děti hrát fotbal za FK? Bude se konat tradiční fotbalový nábor

Jablonec nad Nisou – Ve čtvrtek 21. září od 17 hodin se uskuteční tradiční podzimní nábor žáků a žákyň do FK Jablonec.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení