Nedostatečný počet parkovacích míst, chybějící zeleň, lavičky a odpadkové koše, úplná absence chodníků a kriminalita. To jsou problémy, které občané uvedli na úterním setkání s vedením města při projednávání budoucnosti lokality Nová Pasířská a Tyršovy sady.

Na programu se dvacet občanů seznámilo s projektem Tyršových sadů. „Cílem je prosvětlit Tyršovy sady hlavně prořezáním dosavadní zeleně a zlikvidovat její nemocné části a obnovit vodní plochy. Hlavní parkové cesty vydláždit, vedlejší provést s pískovým povrchem,“ konstatoval architekt Pavel Tauš.

Park by dále měla protnout cyklostezka. „Aby se zabránilo vstupu in–line bruslařů, bude také písková,“ upřesnila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Dalším problémem Tyršova parku je, že se zde potulují lidé bez domova. „Od ledna tohoto roku zde bylo spácháno sedmnáct trestných činů a další přestupky,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Ta dále zmínila, že mají stížnosti od místních občanů, že se zde shlukují „divní“ lidé. Přitom park hlídá jablonecká Městská policie a je uzamčen od dvaadvacáté do páté hodiny ranní.

Nově by však park neměl být klasicky oplocen, ale získá charakter spíše zábradlí. „Bezpečnost by se měla zvýšit tak, že dojde k průhlednosti parku prořezáním stromů a okrasných keřů,“ vysvětlila Jana Fričová. Jablonecká policie tuto lokalitu též označila za problémovou, a i v jejím zájmu je, aby zde byl pořádek.



Dalším hlavním problémem označili občané nedostatek parkovacích míst. Výstavbu parkovacího domu však zamítají. Novinkou, kterou lidé velmi uvítali je, že do lokality zařadili plán vzniku cyklotrasy a otevření Nisy. Mělo by se zde objevit více laviček, květinové záhony a stromy. Promenáda na druhém břehu Nisy by pak měla místo oživit.

„Snížený prostor u břehu s lavičkami, výhledem na řeku i historický most přes ni, by měl návštěvníkovi poskytnout jedinečný zážitek,“ zmínil architekt Petr Klápště.

Město, na základě připomínek a nápadů občanů žijících v dané lokalitě, chce podat do konce roku žádost do Integrovaného operačního programu. Pokud město v žádosti o dotace uspěje, má možnost získat na revitalizace veřejných prostranství osmdesát pět procent. „Samotná realizace by se pak konala v období 2009 až 2013,“ dodala Fričová. V opačném případě dojde k úpravě lokalit jen v omezené míře.

Vedení města nashromáždí poznatky a připomínky občanů nejen z lokality Nová Pasířská, Tyršových sadů, ale z celé lokality Žižkova vrchu přesahující až do Liberecké a Pasířské ulice. S jednotným projektem pak podají žádost na ministerstvo pro místní rozvoj.