Několikaletá spolupráce mezi společností Distribuce ČEZ a Českou společností ornitologickou nad rámec zákonných povinností nese v Severních Čechách své ovoce.

Právě zde se totiž daří instalovat na vedení vysokého napětí nejvíce ochranných prvků pro ptactvo tak, aby nedocházelo k jejich úrazům a následným úhynům.

„Na severu Čech se podařilo energetikům v letech 1995 až 2008 osadit ochranou ptactva celkem 2437 popěrných bodů, čímž zabezpečili 214 kilometrů tratí a během letošního roku v poměru ještě více,“ uvedla Soňa Holingerová Hendrychová, tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro Severní Čechy.

Úspěšný letošní rok

Doposavad vybavili letos ochranou u vedení vysokého napětí 2060 sloupů, přičemž zabezpečeno je tím pádem dalších 180 kilometrů.

V průběhu roku 2009 se zaměřili především na oblasti Frýdlantska, Českodubska, Tanvaldska, Chrastavska a Kořenova.

Energetici se ochranou ptactva zabývají již od poloviny 80. let minulého století. I dříve spolupracovali s ochránci přírody, ovšem v roce 2006 přišla na řadu úzká spolupráce s Českou společností ornitologickou, ze které vyplynuly konkrétní plány.

„Úrazy na vedení vysokého napětí jsou jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků. Statistiky ovšem k dispozici nemáme, protože místo, kde ptáci nejčastěji umírají, si velice rychle najdou predátoři a chodí tam jako do spižírny,“ vysvětlil Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Jak doplnil, v začátcích spolupráce s ČEZ vytipovali právě ornitologové místa, která jsou pro ptactvo z hlediska úrazů kvůli střetu s vysokým napětím nejnebezpečnější.

„Jsou to místa, kde zejména dravci, kteří se stávají nejčastějšími oběťmi úrazů na vysokém napětí, hledají svou potravu, dále pak bezlesé prostory a dráhy, kudy ptactvo na jaře a na podzim migruje,“ upřesnil Lukáš Viktora.

Odborníci vytipují riziková místa

Podle jeho informací se v České republice během poměrně krátké spolupráce s ČEZem podařilo zabezpečit přibližně jedno procento ze všech sloupů, což ovšem on sám považuje za obrovský úspěch.

Kromě toho se pak shodl s Jiřím Kouteckým ze společnosti ČEZ Distribuce, který má program ochrany ptactva na starosti, že budoucnost spolupráce vidí i v dalších zemích, kde ČEZ vlastní rozvodové sítě a které jsou výraznými migračními drahami. Mezi ně patří například Rumunsko nebo Maďarsko.

Prvořadým úkolem zástupců České společnosti ornitologické bylo podle ornitologa Severočeského muzea Liberec, Martina Pudila, vytipovat nejrizikovější místa na základě zkušeností, kde se častěji objevují uhynulí ptáci.

„Na Liberecku například pak jde konkrétně o dravce, jakými jsou Orel mořský, luňák, káňata, orlovec říční, čápi a volavky,“ vyjmenoval Martin Pudil.
Spolupráce, která začala v roce 2007 je naplánovaná až do roku 2013 a podle ní by měl ČEZ investovat do ochrany pro ptactvo více jak sto milionů korun.

Výhoda Severních Čech

„Do současné doby se nám podařilo dodatečně zabezpečit celkem pět tisíc kilometrů vedení a osadit 195 000 kusů ochranných krytů na zásobovacím území Skupiny ČEZ. Je to o něco méně, než jsme předpokládali, protože práce ztěžují zejména zemědělské oblasti, kde můžeme pracovat pouze mimo vegetativní období. V tomto ohledu má právě sever Čech výhodu, protože takových oblastí je zde v poměru k jiným krajům méně, takže zde se daří ochrany nasazovat rychlejším tempem,“ uzavřel Jiří Koutecký ze společnosti Skupiny ČEZ.