VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už brzo zmizí!

Jablonec n. N. - Jeden kostlivec z radniční skříně konečně zmizí. Po více než deseti letech tahanic půjde k zemi dům na 5. květnu a konečně se v tomto místě rozšíří silnice na hlavním tahu městem.

28.1.2012
SDÍLEJ:

V privatizaci se Marcele a Zdeňkovi Musilovým podařilo koupit objekt bývalého mléčného baru na 5. květnu za částku nižší než půl milionu korun. Vadil ale výstavbě bulváru. Začali licitovat.Foto: Deník/ Lenka Střihavková

VÝHODNÁ INVESTICE V DEVADESÁTÝCH LETECH. V privatizaci se Marcele a Zdeňkovi Musilovým podařilo koupit objekt bývalého mléčného baru na 5. květnu za částku nižší než půl milionu korun. Vadil ale výstavbě bulváru. Začali licitovat. V současné době reciprocitou obdrží dům ve Skřivánčí 12 s odhadní cenou zhruba jeden a půl milionu a šest milionů na ruku. Svou počáteční investici i přes veškeré soudní peripetie zhodnotili více než desetinásobně. To by se jim v žádném bankovním domě nepovedlo.

Debaty o ulici 5. května a její podobě se vedou od roku 1992. Rozšíření ulice z deseti metrů na jednadvacet, s parkovacími pásy po stranách, cyklostezkami a stromořadími bylo příjemnou vizí, a proto město projekt schválilo. Poté vyhlásilo kolem ulice asanační zónu a začalo postupně jednat o výkupu nemovitostí, které bylo třeba kvůli výstavbě bulváru srovnat se zemí. O výkupu město jednalo mezi mnoha jinými také s manžely Musilovými. A ti zůstali jediní, s kým se město nedohodlo.

Byl to boj kdo s koho. Obě strany ukázaly pevné nervy ale i zarputilost. Kauza „Domu Musilových“ se stala evergreenem na několik let. Nyní skončila dohodou. Dům na 5. květnu může jít k demolici. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude moci tah směrem na Tanvald konečně rozšířit, jak bylo v původním plánu přibudování bulváru.

„Z městského rozpočtu se budeme na rozšíření silnice spolupodílet částkou milion dvě stě tisíc korun na chodníky, osvětlení a zeleň,“ doplnil místostarosta Petr Vobořil s tím, že ŘSD s touto investicí už na letošní rok počítá.

Dům s popisným číslem 9 na rohu s ulicí Lidickou, kolem nějž se silnice zužuje na prapůvodní šířku, byl pro posměch nejen v Jablonci. Stal se z něj ukázkový příklad, že vyvlastnění v zájmu většiny není rozhodně jednoduché.

Marcela a Zdeněk Musilovi nyní získají prázdný dům ve Skřivánčí 12 a 6 milionů korun. Přičemž nemovitost na 5. květnu nedávno znalec odhal na 6,2 milionu korun. „Dům ve Skřivánčí je nadbytečný, ve špatném stavu a s odhadní cenou jeden a půl milionu,“ uvedl místostarosta Miloš Vele.

KAUZA „DŮM MUSILOVÝCH“ V DATECH

• Březen 2003 – Musilovi napadli u Okresního soudu v Jablonci vyvlastnění.
• Srpen 2003 – Musilovi požadují vydání 4 169 770 ze soudní úschovy (hodnota nemovitosti dle soudního odhadu). p čemž rozhodl soud. Město se brání, že to není v souladu s dobrými mraky, protože nemůže objekt využívat.
• Září 2003 – účastníků sporu a jejich právníci se sešli u tehdejšího starosty Jiřího Čeřovského. K dohodě nedospěli.
• Listopad 2003 – soud v Jablonci zamítl žalobu Marcely a Zdeňka Musilových proti vyvlastnění.
• Leden 2004 – žalobci se odvolali k liberecké pobočce krajského soudu.
• Srpen 2004 – první jednání odvolacího soudu. Věc přechází k Zvláštnímu senátu v Brně.
• Červen 2006 – Zvláštní senát vydal usnesení a vyjádřil závazný právní názor, dle něhož musí odvolací soud v Liberci zrušit nejprve rozsudek jabloneckého okresního soudu z listopadu 2003.
• Září 2006 – liberecký krajský soud zrušil rozsudek soudu v Jablonci a věc mu vrátil k dalšímu řízení.
• Prosinec 2006 – jablonecký soud podal návrh ke Zvláštnímu senátu v Brně, aby rozhodl o příslušnosti soudu.
• Červen 2007 – brněnský senát uvedl, že k řízení v této věci je v prvním stupni krajský soud, pobočka v Liberci.
• Březen 2009 – 2. zasedání krajského soudu, Musilovi uplatňují pro vyvlastnění dvě námitky: – nesplnění zákonné podmínky k vyvlastnění; – náhrada za vyvlastnění neodpovídá obvyklé tržní ceně předmětných nemovitostí
• Duben 2009 –paní Musilová na jednání u krajského soudu prohlásila, že neakceptuje kupní cenu 8 milionů bez dalších podmínek (bytové náhrady). Akceptovala by pouze směnu nemovitosti v Lidické ulici s doplatkem.
• Prosinec 2009 – Znalec určil obvyklou cenu na 5,3 mil. Kč. K tomuto posudku vznesli Musilovi v únoru 2010 námitky
• Květen 2010 – soudu byl doručen doplňující znalecký posudek, ve kterém znalec námitky Musilových odmítl a na základě průzkumu trhu uvedl, že současná cena je 4. 381. 000,- Kč. Musilovi opět podávají námitky
• Únor, květen 2011 – jednání s Marcelou Musilovou u místostarosty Miloše Veleho s cílem smírného řešení celé věci.
• Květen 2011 – obě strany informovaly soud na dalším jednání krajského soudu o jednáních k uzavření dohody
• Červen 2011 – na jednání Marcely Musilové a místostarosty Veleho dochází k alternativní dohodě. Jednání soudu bylo odročeno s tím, že je možné, že dojde k dohodě obou stran.
• Leden 2012 – došlo k dohodě, tento oboustranný pakt musí ještě akceptovat soud a záležitost uzavřít

Autor: Lenka Klimentová

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení