Zásoby uhlí, ropy a plynu se tenčí. Podle senátorky Soni Paukrtové musíme už dnes hledat alternativní zdroje pro výrobu elektrické energie a tepla v budoucnu. Řešením by mohl být jaderný minireaktor. Kdy? Podle odborníků to rozhodně do pěti let nebude.

„U takového zařízení spíše nejdříve za deset let,“ konstatoval Aleš John, předseda představenstva společnosti Ústav jaderného výzkumu Řež. Překážkou není ani tak vývoj samotného minireaktoru, ale česká legislativa, která není na stavbu takového zařízení připravena.

Jablonec se ale hodlá připravit už nyní. V územním plánu na příští rok budou hledat to nejlepší místo, které by vyhovovalo všem podmínkám a majitelé sousedních pozemků by neměli námitky. „A je možné, že to místo také nenajdeme,“ doplnil starosta města Petr Tulpa. Podle Paukrtové je jedním z možných míst usadit minireaktor přímo k objektu v Brandlu.

Ani s cenou, která se může pohybovat kolem půl miliardy, nemají v Jablonci problém. „Všechny investice jsou vysoké,“ poznamenala senátorka. Městský rozpočet by ale takovou zátěž neunesl. Ani Jablonecká teplárenská, která dodává teplo a teplou vodu do jabloneckých domácností, tolik investovat nemůže, aniž by se to u konečných odběratelů neodrazilo na ceně tepla.

„Je to projekt a uvažujeme o získání peněz z dotačních titulů,“ míní Tulpa. Podmíněno to ovšem je, že se v Jablonci podaří zachovat systém Centrálního zásobování teplem.

Tak malé zařízení už ve světě funguje, a to od roku 1972. „Slouží pro zlatokopecké město Bilibino na Čukotce,“ poznamenal Aleš John. Běžně se používají ve vojenských programech, jaderné ponorky fungují na podobné bázi.

Podle odborníků není největší problém v bezpečnosti řízené reakce, ale otázce security. „Jsou národy, které jsou schopny ve jménu náboženství čehokoliv,“ konstatoval John. Současně při hledání lokality také záleží na klimatických a geoseismických podmínkách či na hustotě osídlení.

Nejen otázka bezpečnosti provozu zajímala zhruba dvě desítky lidí, kteří se sešli na radnicí vyvolané pondělní besedě v Klubu Na Rampě. Další peníze navíc spolkne modernizace stávající sítě rozvodu tepla. „Kdo to všechno zaplatí a jak docílíte, aby bylo teplo levnější,“ tázal se jablonecký radní Václav Vostřák. A jako patriot města dodal: „Obsluhu to nepotřebuje, ale dvě stě padesát vojáků s tanky to bude hlídat.“

Podle Paukrtové i toto je otázka budoucnosti. „Uznávám, že je to příliš fantastické, ale i tyto projekty je dobré nezahodit,“ míní senátorka. Podle Aleše Johna, který měl na diskusním setkání hlavní slovo, by pro Jablonec stačilo zařízení o instalovaném výkonu kolem 50 megawattů. S výměnou paliva malá elektrárna nepočítá.

Palivo vystačí na 20 až 30 let a pak se celý blok výrobcem vymění. „Dokázal by pokrýt prioritně spotřebu tepla, ale i vyrobit elektřinu pro padesátitisícové město,“ vysvětlil John.

Dotazy přítomných se podle očekávání odklonily od tématu jaderné elektrárny ke stávajícímu stavu Centrálního zásobování teplem v Jablonci a i odpojování některých domů. Organizátoři diskusního setkání jej záhy z časových důvodů ukončili.
#nahled|https://g.denik.cz/10/f7/anketa_elektrarna_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/10/f7/anketa_elektrarna.jpg|Co si myslíte o jaderné elektrárně v Jablonci?#