VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční slavnosti navštíví císařský posel

Jablonec n. N. - Od středy budou na Mírovém náměstí a jeho přilehlých ulicích probíhat trhy, které doplní bohatý kulturní program.

22.3.2016
SDÍLEJ:

Velikonoční slavnostiFoto: Deník / Jan Žíla

Velikonoční slavnosti, které na Škaredou středu začnou na Mírovém náměstí v Jablonci, jsou letos ve znamení 150. výročí povýšení Jablonce na město. Na návštěvníky bude po dobu tří dní čekat bohatý kulturní program ve folklorním duchu, stánky s tradičním zbožím i dílničky. Už zítra přitom do centra města přijede císařský posel a vidět můžete i královnu. V areálu v Břízkách totiž proběhne biatlonová exhibice a chybět nebude ani Gabriela Soukalová.

Další novinku letošních slavností najdete ve stánku turistického infocentra, které bude prodávat nový jablonecký produkt. „Přímo na Mírovém náměstí chystáme stánek s Jabloneckou jablkovicí. Je to novinka, která se váže k letošnímu 150. výročí povýšení Jablonce na město," vysvětluje Hanka Herkommerová, vedoucí infocentra.

Uvidíte také císařskou jednotku

Nabídnuta bude i speciální návštěvě. „Originální pálenku z jablek jako první ochutná host více než významný, posel císaře Františka Josefa I., který ve středu 23. března přijede v duchu historických výročí oznámit Jablonečanům dobrou zprávu o povýšení Jablonce na město. Příjezd vzácného posla očekává primátor města v 15.45 na Mírovém náměstí," upřesnila tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Právě příjezd posla je hřebem programu prvního dne slavností. Bezprostředně po něm bude možné využít kyvadlovou dopravu od Kina Radnice ke sportovnímu areálu Břízky. Autobusy budou jezdit mezi 16 a 17 hodinou, aby si návštěvníci slavností stihli užít také biatlonovou exhibici, která se koná v tentýž den v biatlonovém areálu. Exhibice se zúčastní česká biatlonová reprezentace v čele s Gabrielou Soukalovou, která je čerstvou držitelkou velkého křišťálového glóbu.

Část Bible přečte i primátor Beitl

Velikonoce jsou největšími církevními svátky. U kostela na náměstí Dr. Farského se proto bude ve středu od 14 hodin konat další ročník Celonárodního čtení z Bible, který pořádá jablonecká ekumena. Jako každoročně se zapojí i jablonecký primátor Petr Beitl.

Organizátoři ani tentokrát neponechali nic náhodě a slavnosti připravili se vší pečlivostí. „Vzhledem k ročnímu období a rozmarům počasí bude i letos na náměstí vytápěný velkokapacitní stan, ve kterém kulturní program probíhá a zároveň slouží jako útočiště pro diváky, kteří se mohou pohodlně občerstvit a sledovat nabízený program," ujišťuje za pořadatele veřejnost Marta Procházková, ředitelka Eurocentra.

Poprvé i na nový státní svátek

Zajímavostí letošních slavností je i to, že připadnou na nový státní svátek Velký pátek 25. března. „Věříme, že návštěvnost bude o to vyšší. Na našem stánku budeme kromě jablkovice nabízet například nové hrnečky s jabloneckými motivy. Ve čtvrtek a v pátek, pokud to počasí dovolí, bude u našeho stánku probíhat malý workshop s pletením pomlázek. Každý, kdo si přinese 8 vrbových proutků, si odnese pěknou vlastnoručně udělanou pomlázku," zve Hanka Herkommerová.

Zatímco na pódiu ve velkém stanu na Mírovém náměstí se budou střídat kapely, divadla i taneční soubory, v nedalekém ekocentru (areál Eurocentra vzdálený 5 min. chůze od Mírového náměstí) bude o něco klidněji. Program připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum a Středisko ekologické výchovy Český ráj. „Velikonoční dílna se pro veřejnost otevře 24. a 25. 3. od 9 do 17 hodin. Malí i velcí návštěvníci si mohou vyrobit velikonoční dekorace, ozdobit vajíčka různými technikami nebo ochutnat zdravou jarní pučálku," přibližuje vedoucí střediska Simona Jašová.

Důvodů, proč strávit pár pěkných dnů před Velikonocemi na Jablonecku je vícero. Pro ty, co holdují zimním sportům přišla dobrá zpráva ze Ski arén na Tanvaldském Špičáku a Severáku. Jezdit se zde totiž bude až do pondělí 28. března.

Škaredá středa

9:30, 12:00, 14:00 Průvod císařské jednotky v doprovodu dobové hudby

9:30 Zdobení májek

9:45 Vítáme jaro Pásma písní a říkadel dětí z pěveckých sborů z jabloneckých mateřských škol.

12:45 Hudební škola Yamaha / Fun Key Kids

13:15 Zpěváčci

14:30 Gaudíci I a II

15:05 Nisanka

15:30 Nisanka a malá Nisanka

15:45 Císařský posel Slavnostní předání listiny o povýšení Jablonce nad Nisou na město.

16:00 Nisanka a malá Nisanka

Zelený čtvrtek

10:00 Jak se hledají princezny (pohádka pro děti)

11:00 Hudební studio Kokos (lidové písně v podání studentů)

12:00 Poitín (tradiční irská hudba)

13:00 Dva kašpaři (pohádka pro děti)

14:30 Dechový orchestr ZUŠ Jablonec n. N. (známé lidové melodie v podání žáků ZUŠ pod vedení Miroslava Halamy a Oleksandra Grygorenka).

15:45 Domažlická dudácká muzika (chodské lidové písně doplněné humorným vyprávěním ze života Chodů)

Velký pátek

10:00 Klaun Pingu (pohádka pro děti)

11:00 Cimbálová muzika Trnka (lidová hudbu oblasti Valašska, jižní Moravy a Slovenska)

12:30 DOCUKU (kombinace folklóru s bigbeatem, na Balkán odkazující world music, romská hudba, swing)

14:00, 16:30 Soubor lidových písní a tanců Čtyřlístek (tradiční folklor středních Čech)

15:00 Huměv (lidové písně starého Žižkova)

15:00 Spolek jabloneckých dam a pánů (kramářské písničky ze sbírky Josefa V. Scheybala)

Autor: Jan Žíla

22.3.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jablonec budou v horkých dnech opět chladit kropicí vozy

jablonecký biker

Mám rád bláto a těžké podmínky, říká úspěšný biker Jan Nesvadba

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

Liberecký kraj – Přestože to vypadalo, že se Liberecký kraj konečně s dopravci dohodl, firma Busline, která už si na kraji vymohla nejvíce peněz, se obrátila na antimonopolní úřad.

Lůžka na ortopedii jablonecké nemocnice zůstanou v létě prázdná

Jablonec n. N. - Větší část července bude zavřena také ortopedická ambulance a ORL. 

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies