Záchranáři sídlili jako vždy na základně na poloostrově Tajvan a na předsunutém stanovišti na Slunečních lázních od 4. června do 28. srpna a ještě mimořádně na vyžádání zástupců města 4. žáří 2011.

„Letos sloužilo celkem 15 záchranářů, z toho minimálně 3 byli vždy ve službě. Za mimořádné návštěvnosti jsme povolali posilu, aby byla pečlivěji zajištěna bezpečnost návštěvníků,“ vysvětluje Michal Vrba, místopředseda místní skupiny. „Celkem bylo odslouženo 2530 hodin za finanční odměnu a 283 hodiny bez nároku na něj. Dále 281 hodin zadarmo odpracovali mladší členové,“ dodává.

Mládež sloužila vždy pod dohledem dospělého člena služby. Jejich zapojení má členy motivovat pro budoucí práci jako záchranáře Vodní záchranné služby.

„Poprvé jsme tuto sezónu zasahovali hned druhý den služby, kdy byl poměrně silný vítr,“ říká Vrba, který se v tu dobu s Petrem Šantavým vyskytoval na předsunutém stanovišti. Hlídka zpozorovala chlapce na nafukovacím člunu, kterého poryv větru hnal doprostřed přehrady, kde ho převrátil a člun odvál. „Chlapec se ocitl ve vodě a snažil se doplavat ke břehu, což proti větru nezvládal, jelikož nebyl moc dobrý plavec.“ vypráví Petr Šantavý.

„Okamžitě jsme nastartovali motorový člun a jeli pro chlapce. Po vytažení z vody byl předán rodičům. Naštěstí ve vodě jen prochladl a ošetření nebylo potřeba.“

Další z velmi závažných zásahů provedla Vodní záchranná služba na Den otců, kde předváděly mimo jiné ukázky své činnosti složky integrovaného záchranného systému. „Tyto ukázky se z vteřiny na vteřinu změnily ve skutečnost, když se z jedné z atrakcí zřítila asi deseti letá dívka,“ líčí záchranář Šantavý, který v této chvíli opět zasahoval.

Přítomní záchranáři rychle na člunu i pěšky vyrazili na místo, kde se nehoda stala. Dívku s podezřením na poranění páteře po pádu z výšky zafixovali do vakuových matrací a poté transportovali v podvěsu pod helikoptérou na nedaleký fotbalový stadion. Zde byla holčička naložena do helikoptéry a převezena do liberecké nemocnice.

„Nejen tato událost prověřila schopnost naší skupiny spolupracovat se složkami integrovaného záchranného systému a pracovat rychle ve špatně přístupném terénu,“ dodává Vrba.

Místní skupina vodní záchranné služby provedla v letní sezóně celkem 17 ošetření, z čehož 5 bylo vážnějšího charakteru a 2 lidé s velmi vážným poraněním museli být předáni zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje.

Léto sice skončilo, ale krizová linka Vodní záchranné služby 607 962 515 je stále funkční a skupina připravená k výjezdu.

Autor: NIKOLA JAKOUBOVÁ