„Chlístov, Vrší nebo Těpeřská stráň jsou místa, kde se dají stavět domy. Protože je ale v místě slabý tlak vody, stavět se prozatím nesmí,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Zastupitelé města se rozhodli vložit peníze z rozpočtu do výstavby vodovodu. „Celková výše nákladů činí přibližně třicet šest milionů korun, z toho se nám podařilo získat dotaci od státu ve výši sedmnácti a půl milionu,“ dodal Horáček. Jen na letošní rok město na akci vyčlenilo 12 700 000 korun.

S výstavbou začali již minulý rok. „Položeno je přibližně čtyři sta metrů trubek,“ řekl Horáček s tím, že nutným krokem je i rozšíření stávajícího vodojemu v Alšovicích. „Vodojem je částečně i na našich pozemcích, o rozšíření víme a samozřejmě nebudeme vznášet žádné připomínky,“ řekl Richard Hübel, starosta Pěnčína, pod který Alšovice náleží. Stávající vodojem se z původního objemu 2 x 100 metrů krychlových rozšíří o akumulaci 2 x 200 metrů.

Město může počítat i s další částečnou návratností investovaných prostředků. „Vodárenská společnost by měla zpátky do rozpočtu města vkládat prostředky podle počtu soukromých přípojek,“ konstatoval Horáček, podle jehož slov je samozřejmostí 21. století zajištění veškeré infrastruktury. „Dostatečný tlak vody by měl být asi samozřejmostí,“ dodal Horáček.

Pokračující výstavbu vodovodu místní lidé vítají. „Přemýšlíme o tom, že si v Brodě postavíme domek. Mysleli jsme právě na Těpeřskou stráň,“ řekl Deníku jeden z případných stavitelů, který byl zprávou překvapen. „Vím, že se něco děje, ale netušil jsem, že se konečně jedná o posílení vodovodu,“ dodal. Za necelé dva roky může stavět.