VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrazili na svobodu, pomáhají uklízet město

Jablonec n. N. – Pečlivě vybraní odsouzení z Věznice Rýnovice se zapojili do jarního úklidu. Za práci jsou vděční.

8.4.2010 4
SDÍLEJ:

Od minulého týdne se na jarním úklidu v Jablonci nad Nisou podílejí také odsouzení z Věznice Rýnovice. Osmičlenná skupinka ve středu například dělala pořádek v Tyršových sadech, kde hned vedle pískoviště našli odsouzení také pohozené injekční stříkačky. Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Dva dospělí chlapi v zářivě zelených vestách procházejí dětské hřiště v Tyršových sadech se skloněnou hlavou. Tu špičkou boty odhrábnou písek, tu se k něčemu sehnou. „Podej sem box, tady je další,“ volá František na Honzu a sklání se u lavičky. V útrobách minipopelničky mizí další stříkačka.

„Překvapilo mne, kolik jsme jich kde našli,“ říká Honza. Přiznává, že před nástupem do výkonu trestu mu drogy nebyly cizí. O to více jej mrzí fakt, že by k úhoně mohly přijít bezbranné děti. „Vůbec se mi to nelíbí, za tramvajovou zastávkou jich bylo šest, další v keřích na sídlišti,“ dodává Honza.

Z věznice s ostrahou se jen mizivé procento odsouzených může dostat do skupiny, jíž je povoleno pracovat mimo střežený prostor. „O jejich pobytu mimo věznici rozhoduje komise. Máme velmi malou možnost pracovat s nimi venku,“ konstatovala mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová. Daleko více by potřebovali získat zakázky pro ty, kteří střežený prostor opustit nemohou, ale pracovat by chtěli.

Za každou práci pochopitelně náleží odměna. „Město má s Věznicí Rýnovice uzavřenou dohodu o dílo,“ doplnila Nikola Štěpánová z oddělení odpadového hospodářství města s tím, že jde o devadesát korun na hodinu.

Nepořádku je v Jablonci tolik, že ani síly Technických služeb Jablonce na vše nestačí. K tomu má radnice ještě šestnáct veřejně prospěšných pracovníků.

„Odměnu sice odsouzení dostanou, ale předtím je z toho uhrazena částka za výkon trestu, další pohledávky a exekuce,“ upozornila Králová. Zbude jim jen minimální částka na kapesné.

V Jablonci se do práce skupina odsouzených pustila už minulý čtvrtek. Předtím pomáhali v sousedním Turnově. „Tam jsme likvidovali větve a popadané stromy,“ přiblížil Martin, další z odsouzených.

Čistěji je díky celkově jedenáctičlenné skupině například už v areálu jablonecké nemocnice. „Uklízeli i v okolí Nové Pasířské, postupují směrem k Rýnovické a tamní kruhové křižovatce,“ doplnila Štěpánová. Jejich služeb bude radnice využívat s určitostí ještě minimálně další týden. „Je to výhodné pro všechny strany, město, věznici i odsouzené,“ dodala.

„Zaměstnanost vězňů je pro mě jedním ze zásadních ukazatelů. V ideálním případě by měli pracovat všichni a kdyby to bylo možné, jsem pro zavedení pracovní povinnosti ve věznicích. Bohužel, toto není z nejrůznějších evropských zákonů a úmluv příliš pravděpodobné,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Pobyt jednoho odsouzeného za mřížemi vyjde státní rozpočet na jeden tisíc korun denně. V současnosti je v České republice uvězněno na dvacet dva tisíc lidí.

„Těchto nákladů by se stát rád zbavil, proto se maximální možnou měrou snažíme vězně zaměstnávat. Nabízíme proto soukromým firmám možnost využít jako pracovníky právě trestance, i když ne vždy se to daří,“ konstatovala ministryně.

Jednou z překážek je samozřejmě otázka bezpečnosti, ale i fakt, že firma, která by své výrobní prostory umístila ve věznici, musí počítat s komplikacemi například při dovozu materiálu. (sejk)

Autor: Lenka Klimentová

8.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČARODĚJNICE V MÍRNÉM PŘEDSTIHU dorazily už ve čtvrtek do lučanského útulku Dášenka. Jedna z nich, Martina Hanušová, se řádně rozhlíží, kam poletí. A její sestra Dagmar Kubištová se tomu směje. Obě si vyzloušely i levitaci.
8

Čarodějnice již dorazily do lučanského útulku

Čarodějnice na Oddělení následné péče v turnovské nemocnici.
37

Usměvavé stařenky se rozzářily i v maskách... v nemocnici slavili čarodějnice

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Liberecký kraj - Podpořte své favority. Nabízíme přehled fotbalových utkání.

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

Do Jablonce míří Arakain, slaví pětatřicetiny

Jablonec n. N. - Metalová kapela přijede v rámci XXXV Double Tour 2017. Už dnes a také zítra!

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies