VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyzývají krajského zastupitele k rezignaci

Jablonec n. N., Liberec /HLASUJTE, DISKUTUJTE/ - "Vzdejte se krajského mandátu, lidé vás zvolili za jinou stranu," tak apelují členové Alianční rady SOS, US DEU a nezávislých na krajského zastupitele Lukáše Pletichu. Ten přestoupil k oranžovým demokratům.

7.7.2009 5
SDÍLEJ:

Lukáš Pleticha, místostarosta Jablonce nad NisouFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Vstup do řad ČSSD považuje místostarosta a krajský zastupitel Lukáš Pleticha za vyústění dlouhodobé roztříštěné situace, která panuje v jeho původní straně.

Za Stranu pro otevřenou společnost se dostal na post druhého muže na jablonecké radnici a loni na podzim i do krajského zastupitelstva.

Do vysoké politiky nemíří, zatím

Přestup za zradu na voličích nepovažuje. „Jsem si vědom, že řadu z nich ztratím, ale na druhou stranu mohu spoustu získat,“ míní Pleticha.

Kandidovat v podzimních parlamentních volbách za ČSSD ale nechce.

Podle Pletichy lidé, především v komunálních volbách, vybírají své zastupitele podle osobnosti a nikoliv podle politické příslušnosti.

Na jabloneckou radnici jej v roce 2006 poslalo 2050 voličů. Do krajského zastupitelstva usedl loni na podzim za zisk 338 preferenčních hlasů.

Složte mandát krajského zastupitele

„Svým krokem jste oslabil a poškodil naše zástupce na kraji. Vzhledem k tomu, že klub zastupitelů musí mít minimálně tři členy, tak jste svým jednáním také zrušil Klub zastupitelů Strany pro otevřenou společnost,“ vyčítají zástupci alianční rady Pletichovi v otevřeném dopise.

Současně jej vyzvali, aby složil mandát krajského zastupitele.

Přepustil by tak místo dalšímu na kandidátce, a to liberecké Lence Halamové. Takový úmysl ale Lukáš Pleticha nemá.

„Svůj přestup jsem předjednával s krajským výborem. Pro libereckovratislavickou skupinu, která mě bojkotovala, je to zřejmě překvapením,“ uvedl Pleticha.

Se sociálními demokraty laškoval podle jeho nynějších odpůrců už dlouho dopředu. „Jsme strana vpravo od středu, do koalice s komunisty bychom nikdy nešli,“ uvedl za SOS Stanislav Kolomazník s tím, že Pleticha jejich tichou podporu nezavrhl.

Lidé chtěli alternativu

Podle Kolomazníka získala SOS, ale i Starostové hlasy, protože lidé chtěli udělit velkým parlamentním stranám lekci. Možnost našli proto na společné kandidátce SOS, nezávislých a US DEU.

Oproti předcházejícímu krajskému zastupitelstvu, kde SOS měla sedm křesel, získali tentokrát pouze tři. Post radní přijala Lidie Vajnerová. Lukáš Pleticha to odmítl.

„Jen těžko by zastával i funkci jabloneckého místostarosty, ale své místo nikomu dalšímu také nepřepustil,“ zhodnotil Kolomazník s tím, že již tehdy na ustavujícím krajském zastupitelstvu hlasoval Pleticha s ČSSD.

Šel za stranickým souputníkem

Ze SOS už odešel i jablonecký radní Jindřich Berounský. „Jeho přestup k sociální demokracii měl na mé rozhodování také vliv,“ připustil Pleticha.

I proto využil nabídku Otakara Kypty, místostarosty Jablonce a jabloneckého šéfa ČSSD. „Mám k němu i pracovně velmi blízko,“ dodal.

Do dnes již sociálního demokrata, s dvěma vysokými školami a potenciálem mládí, vkládá Otakar Kypta velké naděje. „Vycítil jsem, že pro něj už SOS není perspektiva,“ zhodnotil Kypta.

Podle něj sociální demokracie potřebuje takové lidi. „Je škoda, aby byl do budoucna jen v politice na regionální půdě,“ míní. Předpokládá, že z něj vyroste politik na parlamentní úrovni.

Voliči jsou na změnu citliví

Lidem se ale politická turistika nelíbí. „Když vystupují za jednu stranu a zastávají jeden názor, měli by si za ním stát v každé situaci,“ uvedla volička pro anketu Deníku.

Jak se lidé dívají na politickou turistiku.

Autor: Lenka Klimentová

Jak se díváte na politickou turistiku?

Poškodí původní stranu

10 %

Poškodí novou stranu

0 %

Jde o projev karierismu

20 %

Je to jeho soukromá věc

0 %

Hledá správnější cestu

0 %

Měl by stát za svými názory

60 %

Je mi to jedno

10 %

Hlasovalo: 10

Anketa byla ukončena

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Cyklista. Ilustrační foto.

Řidič na křižovatce přehlédl cyklistu, ten už střetu nezabránil

Divokej Bill zahrál v sobotu v Klatovech.

Město plné tónů graduje, v pátek vystoupí Divokej Bill

První zápas byl ve vysokém tempu

Lučany – V prvním kole I. B třídy východ zavítali do Lučan hráči Roztok u Jilemnice.

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Jablonec n. N. – Muž jí prý bránil v odjezdu do protialkoholní léčebny. Na opilého muže a ženu, kteří seděli s dítětem v kočárku na lavičce u přehrady, upozornila jablonecké strážníky volající v sobotu odpoledne.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení