VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se postarali o zvelebení okolí básníkova pomníku

Jablonec n. N. - V parčíku nedaleko motokrosové trati v Tanvaldě zvelebili žáci místní Základní školy Údolí Kamenice okolí pomníku básníka Theodora Körnera. Přibyly zde dvě lavičky a odpadkový koš, na jaře připevní i informační tabule.

19.12.2008
SDÍLEJ:

Děti z tanvaldské základní školy Údolí Kamenice se podílely obrovskou měrou na zkulturnění okolí pomníku básníka T. Körnera Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

„Shrabali jsme listí, vykopali jámy pro zabetonování laviček, pracujeme na terénních úpravách, očistili jsme pomník a kameny u něho od mechu. A máme radost, že lidé, kteří tudy chodí, už lavičky využívají k odpočinku,“ sdělila učitelka ZŠ Údolí Kamenice Zdenka Synovcová.Obnova místního parčíku se mohla uskutečnit díky grantu z programu Škola pro udržitelný život, který vyhlašují nadace Partnerství a středisko ekologické výchovy Sever, a to ve výši 36 900 korun.

„S těmito penězi jsme mohli zvelebit park, který se nachází zhruba pět set metrů od školy,“ upozornila Synovcová s tím, že o parčík se žáci starají již druhým rokem, ale až letos v květnu začali s osazováním laviček a košů. Dalším krokem v parku bude umístění nástěnné informační tabule, která je již hotová. „Umístíme ji na jaře, protože nyní nemáme možnost ji pevně zabetonovat kvůli počasí,“ dodala Synovcová.

Jelikož se jednalo o dokončení jednoho projektu školy, konalo se včera slavnostní představení několikaměsíční práce přímo v parčíku u školy. „Když jsme dospěli k pomníku, byli jsme velmi mile překvapeni změnou, která se zde stala. Upravené okolí pomníku s lavičkami, zasazené ozdobné keře a stromky, a to vše pílí místních žáků,“ uvedl předseda spolku Patron, Ivan Fojtík.

Žáci i učitelé se chtějí o pomník a parčík, který jej obklopuje, dále starat. V plánu mají pravidelné prosekávání travin a dřevin, úpravu okolí, sběr odpadků a drobné opravy na kamenném obložení pomníku. Bude zde také pravidelně probíhat vyučování, které bude mít návaznost na ekologickou výchovu ve škole.

Desítky obdobných projektů již byly díky programu Škola pro udržitelný život uskutečněny v řadě měst a obcí Královéhradeckého, Pardubického, Ústeckého a Libereckého kraje. „Podporujeme spolupráci mezi učiteli a žáky, obcí i místními obyvateli. Úlohu iniciátora přitom hraje právě škola a její žáci. Obsah projektů se poměrně různí a sahá od výsadeb stromů, přes úspory energie a zachování místního dědictví až k recyklaci odpadů,“ vysvětluje Ladislav Hanuš z nadace Partnerství. V programu Škola pro udržitelný život uspěly školy s 26 projekty v celkové hodnotě více než jeden a půl milionu korun.

Autor: Lenka Brabencová

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení