Podle předběžných odhadů bude sklizeň zhruba o 11 procent nižší než v minulém roce. „Loni to bylo o poznání lepší, letošní sklizeň velmi poznamenaly vylomeniny, které provádělo počasí. Byla dlouhá zima, v dubnu celý měsíc ani nekáplo a naopak od května zase prší v jednom kuse,“ postěžoval si Jiří Teplý.

Kombajny pracují naplno

První kombajny vyjely poprvé do polí Libereckého kraje zhruba před týdnem. Začaly ozimým ječmenem, který je v tuto chvíli již téměř všechen posekaný. V druhé polovině uplynulého týdne se zemědělci pustili do prvních hektarů řepky a doufají, že se nepřiženou prudké bouřky.

Řepka je totiž podle Teplého velmi citlivá na jakékoli výkyvy počasí. „Všechno, co má kola, jsme proto poslali do polí s řepkou. Chceme rychle sklidit. Při nějaké prudké bouři může přijít celoroční práce úplně vniveč během několika hodin,“ podotkl Teplý.

Jak dodal, přívalové deště, které ničí úrodu, se Libereckému kraji letos kupodivu z velké části vyhnuly, až na čtvrteční smršť. „Většinou to byly pouze lokální deště nebo kroupy. Nikdy to nezasáhlo nějaké větší území. Přesto máme strach, aby nepřišlo ještě něco většího. V současných vedrech to rozhodně nemůžeme vyloučit,“ vysvětlil Jiří Teplý. Zemědělci by teď potřebovali alespoň čtrnáct dnů krásného slunečného počasí, aby mohli sklizeň bez potíží dokončit.

Výkupní ceny stále klesají

Mnohem více než počasí je trápí jen jedna věc: nízké výkupní ceny surovin. Cena ozimých ječmenů se v současné době pohybuje kolem dvou tisíc korun za tunu, což je až děsivě málo. Dolů letí i ceny za řepku. Ta byla ještě před měsícem na sedmi a půl tisících, teď za tunu této plodiny dostanou zemědělci jen něco málo přes šest tisíc korun. V takových podmínkách je podle Teplého velmi těžké přežít.

„Nákupní ceny jsou opravdu zoufalé a naději na zlepšení tady moc nevidím. Z ciziny k nám míří stále víc hotových potravin, což je pro nás úplně nejhorší. Vyváží se minimálně. Dokud bude v Evropě přebytek komodit jako je obilí nebo mléko, tak bude cena dole,“ objasnil potíže zemědělců místopředseda okresních zemědělců Jiří Teplý.

Zemědělci zasejí méně

Kvůli nízkým výkupním cenám letos zemědělci oseli o tisíce hektarů menší plochu než v předchozích sezónách. A podle Teplého bude hůř. „Myslím si, že nízké výkupní ceny negativně ovlivní také podzimní osetí. Každý, kdo si to spočítá, zjistí, že za tyto peníze se to nedá dělat,“ dodal smutně Teplý.