VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmodernizované laboratoře sklářské školy se otvírají žákům

Železný Brod - Celkem osmnáct projektových dnů pro žáky základních škol stihla za pět měsíců uspořádat Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě jako součást projektu na podporu přírodovědného a technického vzdělávání TechUp.

13.4.2014
SDÍLEJ:

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě. Vpravo Zdeňka Laštovičková.Foto: archiv

Zapojení do projektu přineslo škole možnost pořídit nové laboratorní stoly, obměnit dosluhující přístroje a dovybavit se různorodými laboratorními pomůckami. „Téměř milion korun jsme díky projektu investovali do vybavení našich laboratoří. Nové vybavení využijí nejen naši žáci oboru Aplikované chemie, ale také žáci základních škol, kterým nabízíme dva volnočasové kroužky. V největší permanenci je ale vybavení při tzv. projektových dnech, kdy k nám jezdí celé třídy ze základních škol. Pro některé žáky to je vůbec první seznámení s laboratoří samotnou,"osvětluje několik aspektů TechUpu ředitelka školy Zdeňka Laštovičková.

„Brodská umělecká škola je v projektu TechUp velmi aktivní. Vedle organizace aktivit pro své žáky i žáky ze základních škol zde vzniklo metodické centrum chemie pro pedagogické pracovníky středních a základních škol. Osobně jsem viděla žáky střední školy přímo ve výuce, kdy využívají nově pořízených přístrojů. Například žáci oboru Produktový design si moc pochvalovali 19 nových grafických tabletů, které využijí při skicování," popisuje vlastní zkušenosti z návštěvy střední školy krajská školská radní Alena Losová.

Projekt TechUp umožnil zájemcům z řad žáků základních škol přihlásit se do dvou volnočasových kroužků - Hravé experimentování v chemické laboratoři a Produktový design - skicování a průmyslové navrhování. Samotní žáci střední školy mohou pro rozšíření a prohloubení svých znalostí navštěvovat volnočasový kroužek pod názvem Zajímavá chemie nebo kroužek Produktový design - skicování a digitální navrhování.

„Na první hodinu kroužku pro žáky základních škol Hravé experimentování v chemické laboratoři přišlo skoro 40 dětí. Aktuálně se točí žáci ve dvou skupinách po dvanácti každých čtrnáct dní. Zájem tedy je stále veliký. Dokonce šest dětí z devátých tříd, které kroužek od začátku navštěvovaly, podaly k nám v březnu přihlášku ke studiu oboru Aplikovaná chemie. V tom spatřuji právě největší význam projektu TechUp, že by nám mohl i v příštích letech přilákat ke studiu několik dětí, které právě navštěvují kroužek,"dodává ředitelka SUPŠ sklářské.

Liberecký kraj získal celkem na projekt „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji (TechUp)" finanční dotací 58 milionů korun, kterou poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Hlavním cílem projektu je přiblížit a zpopularizovat technické a přírodovědné vzdělání žákům základních a středních škol.

Autor: Redakce

13.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení