V ČLÁNKU NAJDETE:
Starý dům a k němu kolmo situovanou stodolu měl k dispozici investor, který se rozhodl jít cestou rekonstrukce. Obrátil se proto na klatovské architektonické studio Projekční kancelář Černý.
Architekt Josef Černý, který na projektu přeměny spolupracoval s Barborou Černou, navrhl designové řešení spojující tradiční vesnickou zástavbu s moderním duchem. V malebné obci Soustov tak nakonec vzniklo velmi hezké bydlení.
Původní stodola musela padnout
Investor má k Soustovu kladný vztah. Z obce nacházející se v Plzeňském kraji totiž pocházejí jeho rodiče. Zmiňovaný dům v minulosti využívali k rekreaci.
Rekonstrukce začala dle očekávání částečným bouráním. „Původní stodola byla vzhledem k nevyhovujícímu stavu odstraněna. Na jejím místě vznikla nová část navazující na původní obytnou část domu, která se rekonstruovala,“ popsal Josef Černý.
Propojení tradice a moderní doby
Projekt spočívá ve spojení původního tradičně pojatého stylu s moderní dostavbou. Při stavbě byly použity současné materiály a stavební postupy.
Opravovaná část domu má jen jedno podlaží a podkroví. Spolu s přistavěnou částí pak půdorys celé stavby tvoří písmeno L. Střecha je sedlová s falcovanou plechovou krytinou a doplňují ji vikýře.
Nahrává se anketa ...
Jedna část pro investora, druhá pro jeho rodiče
Jak ke stavbě architekt uvedl, dům tvoří z pohledu pozorovatele strukturovaná fasádní omítka s původními kamenným soklem. U nové části (tedy původní stodoly; pozn. red.) je pro fasádu využito opalované dřevo. „Okna jsou v dřevohliníkových rámech,“ dodal Josef Černý.
V jedné části nemovitosti nyní žije investor, ve druhé jeho rodiče. Společný mají pouze vstup a zázemí.
Vstup do rodinného domu je přes zádveří, ze kterého vedou dveře do původního sklepa. Rovně od vchodových dveří se vstupuje do části rodičů, která se nachází v původním obytném stavení. Tam je umístěna kuchyně s jídelnou, pokoj a hygienické zařízení.
„Dalšími dveřmi z prostoru zádveří se pak vstupuje do nově řešené části, kde je byt stavebníka,“ uvedl architekt Josef Černý.
Ten projekt přihlásil i do letošního ročníku prestižní tuzemské soutěže Česká cena za architekturu.
Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů i šikovných tuzemských architektů: