Největší kredit by nastupující vláda získala, kdyby se u každého svého kroku zeptala po vzoru televizního reportéra Otakara Černého: A co na to občan? Jsem si skoro jistá, že kdyby zkoumala, co si lidé myslí o stavebním zákonodárství, dověděla by se, že jim je úplně jedno, zda jim dá razítko stát, nebo obec, ale hlavně aby to bylo rychle, bez úplatků a známostí.

Zkrátka, když si chci postavit domek, garáž nebo kůlnu, tak elektronicky odešlu žádost a vše ostatní zařídí úřad. Zhruba tak to mělo fungovat, když Babišův kabinet chystal stavební zákon. Dopadlo to jako vždycky. Nakonec prošla verze, kterou jednohlasně odmítla opozice, jež dnes sestavuje vládu, a kompletně celý Senát. Vadilo jim, že obce přijdou o vliv na stavební řízení.

Kateřina Perknerová
Přiznávat pravdu. I sobě

Včera pětikoalice oznámila, že chce účinnost zákona posunout o rok a do té doby ho změnit. Sice má pod ministerstvem pro místní rozvoj vzniknout Specializovaný stavební úřad pro vyhrazené stavby typu dálnic, ale na vše ostatní by se použila dosavadní legislativa. Čili ta nekonečně zdlouhavá, bez fikce souhlasu a zastupitelnosti úředníků.

Občan nechápe, proč Fialův tým brání tomu, aby se stavěly svižněji třeba byty. Vina je na vládě, jež zákon protlačila silou, i na těch, kteří ho teď za každou cenu chtějí hodit do koše.