VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN SEDLÁK

Jan Sedlák / Jablonecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Legendární lyžařský závod Jizerská 50 čeká na 200tisícího závodníka

Bedřichov – Běžkařský stadion v Bedřichově se připravuje na další, již 52. ročník legendárního běžkařského závodu ČEZ Jizerská 50. Koná se od 8. do 10. února 2019. A přihlášeno je na tři tisíce závodníků. Na závod přijedou až z Indie či Filipín. 

Co s pozemkem v Kokoníně, kde měla stát čistička? Poradili i místní obyvatelé

Jablonec n. N. - Skoro deset let trval spor o to, zda v Kokoníně stavět, či nestavět čistírnu odpadních vod. I když splašky z mnoha objektů v městské části odtékaly do Mohelky, záměr výstavby čističky vedl až ke snahám Kokonína o odtržení od Jablonce. Dnes je vše jinak, už příští rok začnou práce na napojení kanalizace na čistírnu odpadních vod v Rychnově. Místo zamýšlené čističky tak zůstává u zdejších hal společnosti IMP prázdné místo. A město řeší, co s ním.

Janovští zastupitelé mají schválit územní plán obce. Stavbu u kapličky nechtějí

Janov n. N. – Velká vlna rozruchu se zvedla těsně před schválením územního plánu Janova nad Nisou. Aktivistům vadí, že dokument počítá s výstavbou na parkovišti u kapličky na Hraběticích. Zdejší zastupitelé jej mají schvalovat dnes, ve středu 19. září.

Výměny kotlů běží na Jablonecku naplno. Plánuje se další vlna kotlíkových dotací

Liberecký kraj – Přes 2 600 nových zdrojů vytápění, téměř 300 milionů korun. Tak zatím vypadají výsledky ze dvou kol kotlíkových dotací v Libereckém kraji. To druhé právě teď končí.

Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova se odmlčely, hrozí zřícením

Jablonec n. N. – Situace je kritická, pomyslné hodiny odbily dvanáctou. Unikátní varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci jsou poničeny červotočem a během pár měsíců se situace výrazně zdramatizovala. Potřeba je asi sedm milionů korun, vybráno je asi 15 procent.

Lidé mohou vystoupat na věž a stát se i součástí rekordu

Jablonec n. N. – O prázdninách vystoupal na věž jablonecké radnice rekordní počet návštěvníků. V sobotu 15. září bude pro veřejnost otevřena naposledy.

Skleněné městečko „zacinká“ podvanácté. Láká i na přehlídku

Liberecký kraj – Karel Sobotka je sklář. V dílně ve svém domě v Těpeřích na Železnobrodsku fouká figurky ptáčky, lidské postavy i stromy. Jeho řemeslo je unikátní. „Neznám široko daleko nikoho, kdo by se foukanými figurkami živil,“ vysvětluje nositel titulu Živnostník roku 2013. Podvanácté postaví svůj stánek na slavnostech skla Skleněné městečko, které se tento víkend konají v Železném Brodě.

Kostel v Lučanech díky obnovené výmalbě září. Pokračuje obnova interiérů kostela

Lučany n. N. – Vlajková loď jablonecké farnosti. Tak lze bez nadsázky označit kostel v Lučanech nad Nisou z roku 1889. Jen letos šlo na restaurování jeho vnitřních maleb více než 650 tisíc korun, loni to bylo zhruba 330 tisíc korun. Restaurátorské práce tu začaly už v roce 2011.

Jablonečtí zastupitelé řeší oříšek. Nemají jistotu, že vyjedou autobusy

Jablonec n. N. – Nejistota. Tak lze popsat situaci, před kterou jsou vrženi obyvatelé Jablonce a okolí. Vyjedou po 26. lednu autobusy MHD? Jablonečtí zastupitelé čekají na jasné stanovisko Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec (DPMLJ). Ten však dostal výpověď od společnosti BusLine, která autobusy provozovala.

V komunálních volbách ve Velkých Hamrech půjde také o zásobování teplem

Velké Hamry – Snaha stran i jednotlivců dostat se na radnice nabývá na intenzitě. Osobními útoky vygradovala ve Velkých Hamrech. Ve městečku, které má i s přilehlými vesničkami 2700 obyvatel, kandidují tři sdružení. Zatímco sdružení Hasiči Hamry zůstávají klidnou silou nakloněnou současnému vedení radnice, mezi zbylými dvěma sdruženími to vře.

V obcích Jablonecka mnohdy kandiduje jen jedno sdružení

Jablonecko – Po čtyřech letech je to tu znovu obyvatelé obcí a měst vyjdou volit své zastupitele. A je to zase pestrá směsice lidí a názorů, kterými se musí voliči prokousat. I když někde mají rozhodování přece jen lehčí. Volby a kandidáti? Někde o to vlastně vůbec nejde. Vlastiboř, Radčice, Skuhrov tady všude mají voliči k výběru jedno sdružení.

Zebra se za tebe nerozhlédne! Součástí preventivní akce jsou i besedy se školáky

Jablonecko – Tento týden probíhala celorepubliková preventivní akce Zebra se za Tebe nerozhlédne!

Hrad Valdštejn ožije koncertem na varhany i Nocí netopýrů

Valdštejn – Hrad Valdštejn se aktivně zapojuje do nejrůznějších celostátních akcí. Nyní je to účast v rámci Dnů evropského dědictví, které začínají již 8. září a mají jednotné téma – společné dědictví, společné hodnoty.

Autobusy ještě pár dní do zastávky Kostel ve Bzí nezajedou

Bzí u Žel. Brodu – Do obce Bzí, do zastávky Kostel, stále nezajíždějí linkové autobusy, a to kvůli stále probíhající rekonstrukci zdejší krajské silnice.

Jablonecká škola se dočkala sportoviště. Stálo více než 22 milionů korun

Jablonec nad Nisou – V jablonecké Sokolí ulici vyrostlo nové hřiště. Slouží blízké škole, od jara na něj bude moct i veřejnost.

Projekt výstavby nového pavilonu Slunečních lázní opět odsunuli

Jablonec n. N. – Boj o podobu Slunečních lázní na břehu přehrady Mšeno je evergreen táhnoucí se po mnoho let. Zachovat jejich původní vzezření chtěly stovky lidí, kteří podepsali rovnou dvě petice. Rozruch kolem výstavby nového pavilonu ale zatím utichá. Alespoň do jara.

V Tanvaldu hořel panelový dům. Hasiči evakuovali desítky lidí

Tanvald – Ve středu chvíli po poledni začalo hořet v panelovém domě v Tanvaldu. Vzňala se elektroinstalace ve stoupačkách. Ty jsou doslova „našlapány“ plastovými díly a panelový dům se tak stal spíše obřím komínem, ze kterého se valil hustý dým všude, kudy mohl.

Muž poškrábal skoro třicet aut. Policisté hledají i anonymní informace

Velké Hamry – Rozryté laky karoserií i okna na 26 osobních autech a jednom autobusu. Škoda ve výši 600 tisíc korun. To je zřejmě úplný součet neuvěřitelného nájezdu vandalů ve Velkých Hamrech, ke kterému došlo v noci na 12. srpna. „První den nám lidé nahlásili 18 aut. Pak se po městě zpráva roznesla a lidé nacházeli další škody,“ poznamenala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Seniorka přecházela za autem, to ji při couvání srazilo

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek dopoledne krátce před desátou hodinou v křižovatce ulic Řetízková a Lužická couvala řidička s autem a v tom okamžiku se za vozem rozhodla přecházet devadesátiletá chodkyně.

Lidé si mohli kartu Opuscard nahrát až o víkendu. Byly tu fronty

Liberecký kraj – Od 1. září začal platit nový Tarif IDOL, systém jízdného v hromadné dopravě v Libereckém kraji. Neobešlo se to bez nervozity a pořádných front. Třeba hala na jabloneckém autobusovém nádraží praskala po oba víkendové dny ve švech. „Viděl jsem, že sem lidé chodí, tak jsem si chtěl koupit místenku. To, co se tam ale dělo, bylo bláznovství,“ popsal Petr Kvarda, který se vracel z Jablonce do Prahy.

Chtěl si vzít kolo, majitel ho ale před zlodějem uchránil

Jablonec n. N. – Ve středu odpoledne v Jablonci na Anenském náměstí se třiačtyřicetiletý muž pokusil zmocnit volně odloženého jízdního kola za 7 tisíc korun.

Po dvou letech se vrací autobusy do Kunratic, Nad Lukášovem

Lukášov – V pondělí 3. září byl obnoven provoz linkových autobusů přes zastávku Liberec Kunratice, Nad Lukášovem. Přibližně v místě původní zastávky jsou nyní dvě nová stanoviště pro oba směry včetně nástupišť, přístupových cest a ve směru do Jablonce také včetně přístřešku.

Lučanští slavili výročí partnerského města Neschwitz

Lučany n. N. – Před pěti lety byla mezi městy Lučany nad Nisou a hornolužickou obcí Neschwitz uzavřena partnerská smlouva. Od té doby proběhlo mnoho společných setkání. Poslední srpnový víkend slavili v Neschwitz 750 let založení. Oslavy začaly vernisáží výstavy o historii města.

Prvňáčci se vydali do jabloneckých škol. Obdrželi dárkové balíčky

Jablonec nad Nisou – První školní den v Jablonci nad Nisou již tradičně probíhal na všech školách za účasti vedení radnice a pracovnic odboru školství, kultury a sportu. Všichni prvňáčci v dárkovém balíčku přichystaném jabloneckým magistrátem obdrželi drobnosti potřebné pro čas strávený ve škole.

V jedné prodejně kradla pětkrát, z toho třikrát v jeden den

Jablonec n. N. – Jablonečtí policisté zahájili trestní stíhání osmatřicetileté ženy, která pětkrát kradla v jednom obchodě. 21. února letošního roku přišla třikrát do drogerie v Komenského ulici a vždy ukradla různé drogistické zboží šampóny, kondicionéry, laky na vlasy, deo spreje, ústní vody, zubní pasty.

Na místě bývalého brownfieldu se již rýsuje nová in-line dráha

Železný Brod – Před několika týdny skončila demolice někdejšího brownfieldu v centru Železného Brodu a již dnes je vidět, jaký tvar bude mít naplánovaná in-line dráha.

Několikaletou velkou rekonstrukci ulice ukončí oprava mostu

Jablonec n. N. – I když to nebylo jednoduché, jablonecký magistrát se přece jen dohodl s majiteli domů, které stojí na konstrukci mostu v ulici Lidická v centru města. Oprava odstartovala, ulice je ve spodní části směrem na bulvár 5. května zcela uzavřena.

Jablonec žil slavnostmi piva, vystoupila Basiková či Plexis

Jablonec - Centrum Jablonce v sobotu žilo již třetím ročníkem Jabloneckých slavností piva. Připravena byla tři pódia na Mírovém i Dolním náměstí a na Letní scéně Eurocentra, stánky s pivem a bohatým doprovodným programem.

Jablonecké slavnosti piva přivezou Plexis i Basikovou

Jablonec n. N. – Centrum Jablonce dnes v sobotu 25. srpna ožije již třetím ročníkem Jabloneckých slavností piva. Připravena jsou tři pódia na Mírovém i Dolním náměstí a na Letní scéně Eurocentra, stánky s pivem a bohatým doprovodným programem.

Na Dolinu bus odpoledne nepojede. Lidé bojují za spoje

Jablonec n. N. – Jezdí sem linka 103. V pracovní den se tu otočí sedmkrát. V září sem ale zajede už jen dvakrát, a to jen dopoledne. Přesně to lidem z jablonecké části Dolina přinesou nové jízdní řády MHD, které začnou platit od začátku příštího měsíce. Místním se to vůbec nelíbí.

Do věznice chtěla dostat drogy a řízky. Ty schovávala v podprsence

Jablonec n. Nisou – Rodičovská láska dokáže jít až do extrému. Matka totiž za „pomoc“ synovi riskovala vlastní svobodu. Ženě, kterou zadrželi ve Věznici Rýnovice při pokusu předat odsouzenému synovi drogy, hrozí až pět let vězení. Rozhodně ale nebude bydlet se svým synem.

Vrtákový zloděj děsí Turnov. Škody jdou do statisíců korun

Turnov – Neznámý pachatel se do domu dostane vždy přes francouzské okno. 

Kontejnery v Lipové i Liberecké zapálil úmyslně

Jablonec n. N. – Ze soboty na neděli hořely v Jablonci kontejnery. Jak Deník informoval, hořelo kontejnerové stání v ulici Lipová, požár ale hasiči likvidovali i v ulici Liberecká.

Zákaz kvůli nebezpečí požárů se dotkne i akce na zubačce

Kořenov – Už za tři dny se na unikátní ozubnicové trati Tanvald Harrachov koná Borůvková parní sobota na zubačce. Slovo parní ale dnešním pohledem působí lehce nepatřičně. Kraj totiž v pondělí jízdy lokomotiv tohoto typu zakázal.

FOTO: Tanky zlomily Pražské jaro. Na Jablonecku umírali lidé

Jablonecko – Připomínáme si 50 let od srpnové okupace Československa. 

Budova nízkoprahového centra pro děti a mládež Kruháč prochází rekonstrukcí

Jablonec nad Nisou – Centrum pro děti z ghett napadla dřevomorka.

Muž našel mince ze 14. století. Poklad odevzdal turnovskému muzeu

Turnov – Poklad nebývalé ceny získalo v těchto dnech turnovské muzeum. Šlo o 158 grošů ze 14. století, tedy z doby panování Václava II. a Jana Lucemburského. Na jedné straně je vyobrazen lev, na druhé česká koruna.

Sál radnice zasvítí v novém. Vrátí se do podoby, jak jej navrhl architekt Winter

Jablonec n. N. – Velký zasedací sál jablonecké radnice prochází rekonstrukcí. Bude stát devět milionů korun. Jde o další krok k návratu radnice k původnímu záměru, jaký zanechal před více než osmdesáti lety v plánech architekt Karl Winter.

Havaroval na malé motorce, záchranku si zavolal až doma

Malá Skála – Řidič s motocyklem Kentoya jel v pondělí kolem deváté hodiny dopoledne z Frýdštejna na Malou Skálu. Při průjezdu prudké zatáčky údajně lehce přibrzdil a podsmeklo se mu přední kolo.

Rýnovická věznice funguje 50 let. Útěk z věznice se jednou podařil šestici vězňů

Jablonec n. N. – Věznicí Rýnovice prošly už tisíce, ba desetitisíce chlapů, kteří se ocitli, byť třeba jen jednou, na šikmé ploše. Právě v těchto dnech si vězeňská služba připomíná padesát let od začátku fungování tohoto vězení. Na památku vyšla i neprodejná publikace Věznice Rýnovice 1968 - 2018. A připravuje se i výstava.

Lhala, že řídila, řidič pak nechtěl dýchnout ani dát krev

Malá Skála – V sobotu 11. srpna se stala ráno krátce po páté hodině dopravní nehoda na silnici třetí třídy v Malé Skále u Sněhova. Řidič s vozidlem Ford Tranzit jel ve směru do Sněhova, vlivem nepřiměřené rychlosti vjel mimo komunikaci do příkopu.

Přípravy na slavnosti skla Skleněné městečko 2018 finišují

Železný Brod – V polovině srpna jsou přípravy na slavnosti skla Skleněné městečko již v plném proudu. Letos se slavnosti uskuteční v Železném Brodě o víkendu 15. a 16. září. Většina kulturního programu je sestavena, stánkaři svými objednávkami pomalu zaplňují ulice Železného Brodu.

Požár na skládce odpadů na Proseči zničil celou halu. Škoda je 20 milionů

Jablonec n. N. – Páteční požár na překladišti odpadu v Proseči za sebou zanechal dalece větší škodu, než se o víkendu předpokládalo. Z desetimilionové škody je rázem jednou tolik. Kriminalisté pátrají po příčině.

Poškodil osmnáct aut, škoda je za 400 tisíc korun. Hrozí mu rok vězení

Velké Hamry – Ve Velkých Hamrech v noci ze soboty na neděli dosud neznámý pachatel poškodil osmnáct vozidel. Zatím nezjištěným předmětem udělal řadu vrypů do karoserie a v některých případech takto poškodil i skleněné výplně oken.

Blíží se Den evropského dědictví, v Jablonci otevřou památky

Jablonec n. N. – V sobotu 15. září se Jablonec opět připojí k celoevropské kampani Den evropského dědictví, jejímž cílem je zvýšit povědomí o našem kulturním dědictví.

Sebeobrana pro seniory táhne, začínají další kurzy

Jablonec n. N. – Jablonecký magistrát připravil podzimní cyklus pravidelných kurzů sebeobrany pro seniory s názvem Bezpečí v každém věku. Praktický seminář v deseti lekcích seznámí seniory, ale i další zájemce z jiných ohrožených skupin se základními principy bezpečného chování.

Začíná oprava poslední, severní strany jablonecké radnice. Pak bude hotovo

Jablonec n. N. – Na zhoršené pohodlí se musí pomalu, ale jistě připravit návštěvníci jabloneckého kina Radnice. Během několika dní má totiž začít oprava fasády na severní straně magistrátu, odkud je vstup do kina.

V Železném Brodě opraví hlásiče městského rozhlasu

Železný Brod – Opravy by měly trvat nejvýše 2 měsíce a budou probíhat od okrajových částí města směrem do centra.

FOTO: Na překladišti Proseč vzplála hala s lisovaným papírem a plastem

Jablonec n. N. – Pětapadesát hasičů z jedenácti jednotek zasahovalo v noci z pátku na sobotu na skládce v Jablonci. Hořela hala s třídírnou a lisovnou druhotných surovin na překladišti Proseč. Požár zachvátil část, kde se skladuje lisovaný papír a plast. Škoda může dosáhnout výše 10 milionů korun.

V Jablonci spolknou letošní parkové úpravy čtyři miliony korun

Jablonec n. N. – Řeknete si takový park v centru města, to nic není. Z omylu vás vyvedou sumy, za které města odpočinkové zóny obnovují. Třeba Jablonec dá letos do obnov parků čtyři miliony, Tanvald více než 2,5 milionu korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT