VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN SEDLÁK

Jan Sedlák / Jablonecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sedm základních škol v Jablonci nad Nisou soutěží o sto tisíc

Jablonec n. N. – Na sedmi základních školách v Jablonci se děti s pedagogy právě zamýšlejí nad nápady, jak zvelebit školu a její okolí. S návrhy však může přispět každý, a to prostřednictvím webu lepsimisto.cz, až do 19. listopadu. Z každé školy postoupí jeden vybraný projekt do finále, kde dva projekty získají po 50 tisících.

Bez čekání. Na úřad se objednejte

Jablonec nad Nisou - Na jablonecký magistrát se lze objednat přes internet i aplikaci.

Skupina Henhouse Prowlers přivezla dětem do Loužnice nástroje za 2500 dolarů

Jablonecko – Naučili loužnické děti trošku anglicky a špetku muziky, nechali za sebou nástroje za 2500 dolarů a dnes, tedy v pondělí 12. listopadu, už jsou v Mnichově. Turné pak americkou kapelu Henhouse Prowlers zavede do Itálie, Nizozemska, Belgie či Francie, aby konec roku strávila koncertováním po USA.

Malý robot z Jablonce nacestoval po celé České republice přes 1700 kilometrů

Jablonec n. N. – Cesta robota Matyldy z Jablonce do Pelhřimova zdárně skončila, v pátek došlo k zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Robot, jenž se může stát učební pomůckou, ujel asi 1718 kilometrů. Údaj však nemusí být kvůli problémům s GPS přesný, Matylda se totiž cestou několikrát ztratila z dohledu satelitů.

V Jablonci loni napadly skoro dva metry sněhu. Město udržuje 163 kilometrů ulic

Jablonec n. N. /FOTO/ – Tak jako každý rok i letos má jablonecký magistrát připraveno 21 milionů korun na zimní údržbu místních komunikací. Tedy silnic v majetku města. „Ne vždy se tato suma vyčerpá, ale zima v Jablonci se nedá úplně předvídat,“ přiblížila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Na Jablonecku zemřelo v roce 2016 na rakovinu více než dvě stě pacientů

Jablonecko – Přesně 219 lidí z Jablonecka zemřelo v roce 2016 na rakovinu. V přepočtu to je přesně 243,4 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Oproti celé republice jde ještě o lichotivý výsledek, ovšem srovnání s celou Evropou a světem je tristní. V Evropě bylo toto číslo 163,1 úmrtí na sto tisíc obyvatel, ve světě dokonce 111,2 úmrtí. Vyplývá to ze zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky o rakovině v České republice.

Stěžovatelům se nelíbila podoba hlasovacích lístků. Volby v Jablonci ale platí

Jablonec n. N. – Krajský soud odmítl návrhy na vyslovení neplatnosti komunálních voleb v Jablonci. Vyplývá to z jeho pondělního usnesení. Nové vedení města budou zastupitelé volit 15. listopadu.

Hotovo. Vnitřní i venkovní práce na rekonstrukci jabloneckého bazénu skončily

Jablonec n. N. – Letošní opravy jabloneckého bazénu přišly městskou kasu na více než 43 milionů korun. Vše už je hotové, brzy zmizí i poslední kostky lešení.

Staré kaštany u semilského nádraží nahradily mladé stromky

Semily – Na připomínku stého výročí od založení Československa se snad v každé obci Jablonecka sázely lípy. Členové spolku Cervus semilensis spolu se sympatizanty vysadili v Nádražní ulici v Semilech rovnou celou alej. A to ne lip, ale 28 jírovců, a na místě, kde ještě před pár měsíci stáli jejich starší „bratři“.

V mnoha obcích Jablonecka už proběhla ustavující zastupitelstva

Jablonecko – Tanvald, Smržovka, Líšný, Rychnov, Malá Skála, Zlatá Olešnice, Lučany, Zásada, Koberovy. Tam všude už vědí, kdo bude dále vládnout obci. Své posty zde obhájili stávající starostové. Novou hlavou obce mají v Držkově, kde se jí dle předpokladů stal Jaroslav Salaba. Končící starostka Jiřina Voláková se stěhuje z obce.

Tanvald povede nadále duo Vyhnálek, Bělonožník

Tanvald – Středeční ustavující zasedání nově zvolených zastupitelů města Tanvald mělo předvídatelný průběh.

Jsou tu Dušičky, vyjedou sváteční řidiči i policisté

Jablonecko – Po celý víkend, na jehož část připadá oslava Památky zesnulých, posílí policisté v rámci bezpečnostních opatření dohled na silnicích i nad veřejným pořádkem a bezpečností.

FOTO: Budova jablonecké radnice se vrátila do své původní podoby

Jablonec n. N. – A je hotovo. Oprava velkého jednacího sálu je poslední větší rekonstrukcí jablonecké radnice. Přišla na zhruba sedm milionů korun, což je o dva miliony méně, než se předpokládalo. Hlavní opravy jablonecké radnice v posledních několika letech stály kolem 85 milionů korun. Budova se nyní kompletně vrací do podoby, jakou měla v době svého vzniku.

Opilý řidič kamionu v mlze přehlédl kruhovou křižovatku

Jablonec n. N. – V pondělí dopoledne se stala v ulici Československé armády v Jablonci vcelku kuriózní nehoda.

FOTO: Šťastnou cestu! Robot Matylda vyrazila do Pelhřimova

Jablonec nad Nisou – Robot Matylda se proměnil ve stopaře. Ve středu se vydal na cestu z Jablonce do Pelhřimova. Jde nejen o pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů, ale zároveň i o promo akci, která má veřejnosti představit robota, jenž se může stát učební pomůckou i třeba hlídačem.

FOTO: Robot Matylda stopl první auto, dojel do České Lípy

Jablonec n. N. - Robot Matylda vyrazil ve středu ve dvě hodiny po obědě autostopem z Jablonce do Pelhřimova. Jde o zápis do Guinessovy knihy rekordů, zároveň ale i o promo akci, která má veřejnosti představit robota, jež se může stát učební pomůckou, ale třeba i hlídačem. 

Během několika let má vyrůst další lanovka na Tanvaldský Špičák

Tanvald – Vlastně je to tak trošku cimrmanovské. Na Tanvaldský Špičák se z Tanvaldu nejlépe dostanete lanovkou z Albrechtic. To chce tanvaldská radnice změnit. Plánuje, že do několika let povede od hrany lesa nad autokempem Tanvaldská Dolina takzvaná návratová lanovka. Na vrchol Špičáku i zpátky.

Výuku na ZŠ v Kokoníně má obohatit nová venkovní učebna pro přírodní vědy

Jablonec n. N. – Jablonecký magistrát chystá opravy školních budov. Na příští rok jsou naplánovány rekonstrukce škol za více než 40 milionů korun. Většinu by měly pokrýt dotace. Letos stály podobné opravy 50 milionů. Zvláště v základní škole v Kokoníně, která sídlí ve třech budovách, se mají na co těšit.

Obec Tatobity je v kraji jediná, kde neexistuje zastupitelstvo. Vládne úřednice

Tatobity – Komunální volby se v Tatobitech nekonaly. A tak tu mají správce obce, kterého navrhlo a povolalo ministerstvo vnitra. Úřednice Eva Honzáková sem dojíždí každou středu, na webu obce lidé také najdou číslo jejího mobilního telefonu. Podle interních nařízení však nesmí komunikovat s médii. „Ohledně informací k práci správce obce se musíte obrátit na ministerstvo vnitra,“ odpověděla Honzáková.

FOTO: V Brodě volali „sláva“, v Jablonci se spíš báli

Jablonecko – Vznik samostatné republiky na území dnešního Jablonecka vítali Češi, Němcům se moc nelíbila.

Na zrekonstruovaný památník v Tyršových sadech vrátí jména padlých

Jablonec nad Nisou – Odhalení zrekonstruovaného památníku v Tyršových sadech je součástí oslav konce 1. světové války.

Zavřeli poslední můstek. Skokani na lyžích nemají v Harrachově kde trénovat

Harrachov – Správní rada Klasického areálu Harrachov rozhodla o uzavření posledního funkčního skokanského můstku K70, a to kvůli jeho špatnému stavu. Celé sportoviště je tak pro skokany od začátku října v podstatě zcela nepoužitelné.

„ZUŠku“ v Železném Brodě čeká stěhování do internátu místní sklářské školy

Železný Brod – Celkem 83 milionů korun. Zhruba tolik má stát přestavba domova mládeže v Železném Brodě. Domov, respektive internát pro Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v jedné části zůstane, v druhé vzniknou prostory pro zdejší základní uměleckou školu (ZUŠ). Skoro polovina předpokládané částky, 38 milionů korun, má jít z městské kasy.

Nepořádek po 20 bezdomovcích v Horní Proseči zaplnil čtyři nákladní auta

Jablonec n. N. /FOTO/ – Bezdomovci jsou opět bez „domova“. Jablonecký magistrát totiž minulý týden nechal zlikvidovat jejich osadu v lese na Prosečském hřebeni. Pracovníci se k ní museli dostat pomocí buldozeru. Den a půl tu intenzivně uklízelo dvacet pracovníků veřejně prospěšných prací, s nepořádkem odsud odjely čtyři náklaďáky.

Chytat dešťovou vodu se teď opravdu vyplatí

Jablonec n. N. – Až 55 tisíc korun na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady mohou od 1. října 2018 získat domácnosti z celého Česka, nejen ty z úředně vyhlášených suchých oblastí.

Konec objížděk. V neděli se silnice mezi Železným Brodem a Semily zprůjezdní

Jablonecko /FOTO/ – Konečně je hotovo! V neděli otevřou silnici II/292 mezi Železným Brodem a Semily. Zpráva místní řidiče potěšila.„Trvalo to strašně dlouho, za tu dobu jsem najezdil možná stovky kilometrů navíc,“ poznamenal 55letý Jan, který jezdí ze Semil do Brodu za prací.

Ve Velkých Hamrech mají problémové čtyři domy. S bezdoplatkovou zónou neuspěli

Velké Hamry – Takzvanou bezdoplatkovou zónu chce vyhlásit nad čtyřmi domy se sociálně slabými obyvateli město Velké Hamry. Proti je ale nadřízený úřad – tedy radnice v Tanvaldě coby obec s rozšířenou působností a pověřená obec. Právě odsud přišlo k věci zamítavé stanovisko.

Opilý řidič bez helmy skončil pod převrácenou čtyřkolkou

Jenišovice – V sobotu 13. října v noci krátce před třiadvacátou hodinou v Jenišovicích havaroval třicetiletý řidič se čtyřkolkou. Jel bez přilby po silnici třetí třídy, projel přes kruhový objezd a odbočil na Roudný. Přitom havaroval, s čtyřkolkou se převrátil přes bok a zůstal ležet zaklíněný pod ní.

V Železném Brodě připravují velké oslavy republiky

Železný Brod – Oslavy 100 let od založení Československa budou v Železném Brodě velkolepé. V pátek 26. října bude v Městské galerii Vl. Rady slavnostní otevření výstavy 100 let republiky. Poté se v Městském divadle koná slavnostní koncert žáků ZUŠ.

Pstruzi se budou už příští rok líhnout v přístroji na dně

Jizerské hory – V příštím roce se v Jizerských horách vyzkouší líhnutí jiker pstruha v přírodě pomocí Firzlaffova inkubačního přístroje. Jde o polopřirozený odchov ryb především na menších odchovných kapilárách se stabilním dnem a průtokem.

Prvních 1500 modřínů je zasazeno. Harrachovská desítka je stovkou

Harrachov – Sto let od založení Československa si v Harrachově připomínají prací, která bude pořádně vidět až za několik desetiletí. Modříny vysázené v roce 1928 do tvaru obřího čísla 10 v těchto dnech vítají tisíce nových sazenic, které budou tvořit další nulu. Legendární harrachovská desítka se tak stává stovkou.

V Harrachově sázeli modříny do zdejší „stovky“

Harrachov – Včera proběhla dobrovolnická brigáda na sázení modřínů, které budou tvořit další nulu harrachovské „modřínové stovky“, realizované na počest oslav 100. výročí republiky.

Robot projede republiku stopem. Cestu začne u bývalé jablonecké porodnice

Liberecký kraj /FOTO/ – Velikostí se podobá malému dítěti, má velké oči, z nichž poskakují červená světýlka. Když se „probudí“, hned zdraví. „Ahoj, já jsem Matylda,“ vyloudí elektronickou řečí. Řeč je o robotovi, který 25. října vyrazí na cestu z Jablonce do Pelhřimova. Sám, bez lidského společníka, a stopem.

Sklanda opět otevírá své dveře, láká na moderní vybavení

Železný Brod – Ve čtvrtek 18. října se ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Železný Brod koná den otevřených dveří.

Benefičním koncertem v Rychnově přispějí na nový zvon

Rychnov – V pátek 19. října se v kostele svatého Václava v Rychnově koná benefiční koncert, na kterém vystoupí nevidomá písničkářka z Prahy Ivona Mojžíšková a Olga Valentová.

Proměna novoveského koupaliště na přírodní ráj má stát skoro pět milionů

Jablonec n. N. – Jablonecký magistrát chystá revitalizaci novoveského koupaliště. Ale ne primárně pro rekreaci, nýbrž zcela naopak. Zanedbané koupaliště je natolik opuštěné, že se tu objevují dokonce i vzácní obojživelníci. A tak se z místa, kde býval slyšet pokřik dětí, cákání vody a hudba, stane přírodní ráj.

Nové vedení Jablonce nad Nisou čistky na magistrátu neplánuje

Jablonec n. N. – Nová koalice mířící do čela jabloneckého magistrátu představila své vize. Chce opravit Sluneční lázně, naopak nehodlá dělat drastické změny v městských společnostech ani na samotné radnici.

Senátorské křeslo obhájil Zeman. Vyhrál o 13 procent

Jablonecko – Nakonec to nebylo tak těsné, jak mnozí prorokovali. Ve druhém kole voleb do Senátu obhájil svůj post starosta Albrechtic a majitel firmy Detoa vyrábějící dřevěné hračky Jaroslav Zeman. Získal 56,42 % všech platných hlasů, vyzyvatelka Michaela Tejmlová skončila druhá se ziskem 43,57 % hlasů.

Jaroslav Zeman obhájil senátorský post

Jablonecko -  Je to tak, pro Jaroslava Zemana hlasovalo ve 2. kole doplňujících voleb do Senátu Parlamentu ČR 12 434 voličů, Michaelu Tejmlovou podpořilo 9 601 voličů.

FOTO: Slet letos věnovali státům monarchie

Smržovka - Putovní hudební festival Slet bubeníků 2018 s podtitulem Sto let slet proběhl ve čtvrtek ve Smržovce na Jablonecku.

Primátorem Jablonce bude Milan Kroupa

Jablonec n. N. - Jablonci bude vládnout koalice v čele s hnutím ANO 2011. Primátorem bude jeho lídr Milan Kroupa.

Boj o Senát vrcholí. Obhajobu křesla může zmařit právnička

Jablonecko – Senátorský post obhajuje Jaroslav Zeman. Protikandidátkou mu je Michaela Tejmlová.

Smržovku rozezní tuny nástrojů. Dnes opět startuje turné Slet bubeníků

Smržovka - Je to už tradice – celorepublikové turné Slet bubeníků startuje v sále smržovského Parkhotelu. Stejně jako v předchozích letech, i letos si tu dali protagonisté v čele s fenomenálním bubeníkem Pavlem Fajtem nejprve několikadenní soustředění.

Pouhé tři dny a Tanvald zná koalici

Tanvald - Starostou města zůstane Vladimír Vyhnálek, hnutí ANO končí opět v opozici.  

Pokračování Greenway Jizera představovalo velké volební téma

Železný Brod – Tak, jak je část cyklostezky Greenway Jizera nakreslena na papíře, to nepůjde. Vždyť jen orientačně by měla výstavba stezky na zhruba čtyřkilometrovém úseku mezi Železným Brodem a Líšným stát závratných 125 milionů korun. Úsek plánované obří cyklostezky se tak stal velkým předvolebním tématem v Železném Brodě.

V rámci Týdne sociálních služeb otevře dveře i Naděje

Jablonec n. N. - Desátý ročník Týdne sociálních služeb se koná v Jablonci od 8. do 14. října. V jeho průběhu otevírají svá sídla také registrované sociální služby působící v Jablonci.

V Jablonci o sobotách svezou bioodpad, může se i štěpkovat

Jablonec n. N. - Ve dnech 13. a 27. října proběhnou svozy bioodpadu.

Rekonstrukce mostu v Lidické ulici zdárně pokračuje

Jablonec n. N. - Stavební akce za necelých 13 milionů korun z městského rozpočtu letos patří k nejvýznamnějším v centru města a měla by být hotová do zimy.

V mnoha obcích Jablonecka je relativně domluveno, kdo a jak bude dále vládnout

Jablonecko – Je dobře, jsme spokojeni, hlásí voliči z obcí a menších měst Jablonecka. Většina těch, kdo přišli v pátek a v sobotu ke komunálním volbám, vhodila hlasovací lístek se zaškrtnutým sdružením, které vedl dosavadní starosta. V mnoha obcích a městech Jablonecka tak dopadly komunální volby jasnými vítězstvími „vládnoucích“ garnitur.

Miloš Vele dotáhl SVOU ODS k vítězství ve volbách v Jablonci

Jablonec n. N. - Miloš Vele se v popředí komunální politiky v Jablonci pohybuje už pěkných pár let. V letošních komunálních volbách dotáhl ODS k vítězství. Zároveň ztratil významného partnera, totiž ČSSD. Bude Vele primátorem? Nebo se vytvoří zcela jiná koalice, v níž bude hrát prim druhý ve volbách, tedy hnutí ANO 2011 vedené Milanem Kroupou. ODS získalo osm mandátů, ANO 2011 sedm.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT