Hasiči pomáhají zejména při dopravních nehodách, ale také s odstraňováním popadaných stromů a větví, které na mnoha místech zavalily silnice i železniční tratě. „Největší počet výjezdů v souvislosti se sněhovou nadílkou bylo během neděle na Semilsku. Zde se zasahovalo pětapadesátkrát,“ uvedla včera dopoledne mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michaličková. Odpoledne však již od hasičů přišla zpráva, že během uplynulých čtrnácti hodin pomáhali v Libereckém kraji u dalších třiašedesáti případů.
Zatímco situace na Českolipsku se uklidnila, napilno měly jednotky požární ochrany na Liberecku. Stromy museli odstraňovat hasiči z tratí ve Velkých Hamrech, na Sychrově a v části Horní Sytová obce Víchová nad Jizerou.
Sněhový nápor neunesly zejména stromy, k jejichž odstranění muselo dojít ve všech okresech. Profesionální i dobrovolní hasiči museli na Jablonecku odstraňovat spadané stromy ze silnic na Malé Skále, v Železném Brodě, v Těpeřích, Chlístově, Líšném, Rychnově u Jablonce, Kokoníně i Jablonci nad Nisou. „Spadlý strom v části hrubá Horka na Železnobrodsku přetrhl dokonce telefonní vedení,“ poznamenala Michaličková.
Na Liberecku popadaly stromy na silnice v Nové Vsi u Všelibic, mezi Smržovem a Českým Dubem nebo v Osečné. Zásahy byly nutné i v mnoha libereckých ulicích, čtyři spadlé stromy ve Starém Harcově dokonce strhly sloup veřejného osvětlení.
Velikáni nevydrželi nápor sněhu ani na Semilsku. Zde bylo třeba zásahu hasičů třeba v Benešově u Semil, Košťálově, Troskovicích, Semilech, Jilemnici a na řadě dalších míst.

Bouralo se nejen na silnicích

Sníh komplikoval silniční dopravu nejen o víkendu, ale také včera. „Situaci na silnicích řidičům komplikoval sníh, což se promítlo i do počtu dopravních nehod, které museli policisté na Liberecku řešit. Od pátku do neděle jich byly téměř čtyři desítky, nejvíc jich bylo v neděli, sedmnáct,“ přiblížila situaci mluvčí policie Vlasta Suchánková. Nehod přitom přibylo i za včerejší den. Osobní automobil Škoda Felicie se například střetl včera dopoledne ve Frýdlantě na železničním přejezdu s projíždějící drezínou. Naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn.
Do potíží se dostal také policejní vůz, a to na silnici I/35 ve směru na Turnov. Služební vozidlo se střetlo s kamionem. Kamion při nehodě zablokoval komunikaci, která se tak stala na čas neprůjezdnou, zasahovat museli na místě i hasiči.
Potíže měly také autobusy. Například k jedné z havárií autobusu došlo na silnici II/2829 v Radostné pod Kozákovem. Havarovaný autobus museli za pomoci jeřábu vyprostit profesionální hasiči ze Semil. Zapadlému autobusu pomáhali také jejich turnovští kolegové, a to v části Mašov v Turnově. Zde dokonce zapadli samotní hasiči s cisternou.
Kvůli sněhu na silnici zapadl další autobus také v Rakousích, kde mu rovněž pomáhali hasiči. Neúspěšně. Za pomoci dostupné techniky jej na silnici z místa nehody včera nedostali.