„Zaměstnanci zdymadla, kteří znali zdejší Vltavu jako svoje boty, soudili, že balík připlaval z levého, tj. roztockého břehu. Prohledali jsme tam všechno možné, ale zbývající části těla ani jinou stopu jsme tu nenašli. Stejně se nám vedlo i na opačném břehu. Přeptávali jsme se mezi lidmi v okolí, každý jenom krčil rameny. Nejhorší bylo, že jsme neznali místo činu, které zpravidla dává nejsilnější zdroj stop a důkazů.“ Také soudní lékaři mnoho nezjistili: žena ve věku 20–30 let, prostřední, spíše menší postavy, vážila asi 60 kg. Podle ochlupení pod pažemi se dalo soudit na hnědovlásku. Měla poměrně jemné ruce, pěstěné nehty a na levém prsteníku asi 4 milimetry silný otlak, nejspíš po snubním prstýnku. Pomohla ale jizva po operačním zákroku zvaném thorakoplastika.
„Do čtyřiadvaceti hodin po nálezu jsme věděli, i díky manželu oběti, že tělo patřilo 25leté účetní Hertě Černínové, pohřešované od dne 17. dubna a současně podezřelé, že zcizila zhruba 70 000 korun na výplaty. Teď se stala ze zlodějky zavražděnou a my si lámali hlavu, jak se dostat vrahovi k tělu.“
Nečásek pracoval na případu s Jaroslavem Zahrádkou. Oba se postupem let stali legendami tuzemské kriminalistiky, přestože se jejich profesní osudy koncem 50. let dramaticky rozešly. Ale o tom později… Nečásek se Zahrádkou koumali nad svými případy během dlouhých procházek noční Prahou, v hovoru přetřásali všechno možné, i tu nejmíň pravděpodobnou cestičku k odhalení pachatele – dokud nekápli na tu nejlepší. Bezpochyby nevěděli, že objevili pracovní metodu, která byla později v USA nazvána brainstorming, tedy víření mozků.
Kdo věděl, že jde Černínová pro výplaty? Mohl ten „někdo“ přepadnout Černínovou za bílého dne na Příkopech před Živnobankou a násilím ji posadit do auta? Nesmysl! Ale co když ji pod nějakou záminkou vylákal na odlehlé místo, kde už dopředu naplánoval vraždu?
Pátrání mezi zaměstnanci se nakonec ustálilo na jistém Miroslavu Šmídovi, rovněž účetním, 33letém ženatém chlapíkovi, otci dvou dětí. Měl velmi dobrou pověst, zato chatrné alibi – přesně řečeno to, co uváděl na pravděpodobnou dobu vraždy Černínové, mu kriminalisté vyvrátili jako lež!

Pokračování zde