Třeba ten zločinec není zdejší, doufali někteří. Třeba už zmizel pryč! Kdepak, zachmuřeně tvrdili jiní. Mezi námi určitě chodí sadistický vrah!

Zpráva o bestiální vraždě mladé dívky otřásla dne 15. listopadu celým Příborem. Nešlo jen o přirozenou lidskou bolest a strach, sami kriminalisté věděli, že pátrají po mimořádně nebezpečném člověku.


Desítky policistů pročesávaly krátce po nálezu těla – a příští den za světla znovu – místo činu, to jest areál fotbalového hřiště a celé jeho okolí.
Soudní lékaři napočítali na těle oběti celkem 36 bodnořezných ran, většinou soustředěných do tří komplexů na hrudi a na zádech.


Rány číslo 4 až 6 prvního komplexu pronikly svalovinou srdce a staly se příčinou smrti. Tato bodnutí zasazoval vrah zřejmě v amoku během zápasu s obětí, jiná zranění – například životu nikoli nebezpečné protáhlé řezné rány na hýždích jako by signalizovalo pachatelovu chuť už bezmocnou Editu trýznit a zvyšovat vlastní sadistické uspokojení. Sexuální atak útočníka směřoval vůči genitálu i análu oběti.


Strach a bezmoc zavládly městem. Odehrávala se ale i skrytější dramata.


V sobotu 18. listopadu se krátce po 11. hodině pomodlila paní Greinerová v kapličce příborského kostela. Když vyšla ven, spatřila jakéhosi mladíka. Zahlédla ho už ráno – mířil do kostela, přitom už bylo po mši! – teď se zas marně sháněl po faráři, že se chce vyzpovídat.

Vraha pozvala k sobě na oběd

Prokřehlého a zjevně rozrušeného mladíka se paní Greinerové zželelo a pozvala ho k sobě domů na oběd.
Mladík se představil, připomínal, že v létě pomáhal u jejího bratra na chalupě. Pak se svěřil, že má na svědomí velký hřích.
Paní Greinerovou napadlo, zda není „tím“ vrahem. Začala se mladíka vyptávat, ten se jen ošíval, byl čím dál podrážděnejší a tvrdil, že o žádné vraždě v Příboře neví.


„Taky mi řekl,“ vypověděla později svědkyně Greinerová, „že pořád pije, že musí pít. Prý znal nějakou dívku, ale že to nevyšlo. Zeptala jsem se, co je s tou dívkou. On si jen přejel rukou přes krk, jako by naznačoval podříznutí. Už není, dodal. A nezabils ji ty? vyhrkla jsem. On jenom něco zamumlal, že prý nic neudělal, ale byl evidentně rozrušený.“


Mladík se nakonec pokoušel mít se ženou pohlavní styk. Když se paní Greinerové podařilo vystrnadit ho z bytu, nahlásila chování i jméno podezřelého mladíka – Pavla Domráda – na policii.


Stejnou osobu řešila v té době už i městská policie.

pokračování příště