Do firmy, zabývající se montáží komínů a výrobou kachlových kamen, se poprvé vloupal v průběhu dubna roku 2006, kdy způsobil nejvyšší škodu. Zloděj v té době odcizil z firmy plechovou pokladnu sloužící jako trezor, ve které bylo uloženo 9,5 tisíce euro na hotovosti. Další vloupání bylo policistům nahlášeno na přelomu května a června loňského roku. „Z firmy zmizel různý elektromateriál a umyvadla s příslušenstvím, vše za téměř dvacet tisíc korun. Umyvadla měl přitom majitel firmy přichystána k tomu, aby zaměstnancům vylepšil pracovní podmínky,“ přiblížila další čin podezřelého muže mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Naposledy se šestapadesátiletý muž vloupal do firmy letos, na přelomu září a října. Sebral svářečku za šedesát pět tisíc korun.
„Frýdlantští kriminalisté vyšetřovali případy nezávisle na sobě, krádeže totiž nevykazovaly společné znaky. Světlo do případu přinesl až 22. říjen, kdy kriminalisté zjistili v souvislosti s šetřením případů určité poznatky, díky kterým se jim podařilo do osmačtyřiceti hodin vytipovat konkrétní osobu, která měla všechna vloupání na svědomí,“ objasnila k případu Vlasta Suchánková.

Prohlídka měla úspěch

Důvodně podezřelým ze spáchání všech tří činů se stal šestapadesátiletý zaměstnanec firmy. Se souhlasem státního zástupce byla policisty provedena u muže domovní prohlídka i prohlídka nebytových prostor. Ta přinesla mnohá překvapení. „Při prohlídce nebytových prostor policisté zajistili materiál a komponenty k montáži kachlových kamen. V seně byly nalezeny nerezové vložky k montáži komínů. Zajištěny byly dohromady věci v hodnotě 220 000 korun,“ přiblížila výsledky prohlídky policejní mluvčí. Jednoznačně pak potvrdil mužovu krádež nález plechové přilbice, která v roce 2006 zmizela při krádeži trezoru.

Našli také střelné zbraně

Přínosem byla také domovní prohlídka. Policisté při ní objevili kompletní obestavby kachlových kamen. Mimo jiné však odhalili i střelné zbraně. „Policisté zajistili zbraně podléhající registraci – jednorannou malorážku, brokovnici a sedmiranný revolver. Obviněný přitom není držitelem zbrojního průkazu na žádnou z těchto zbraní,“ objasnila dále Vlasta Suchánková.
Během roku a půl tak jediný člověk dokázal ve frýdlantské firmě nakrást peníze a věci za více jak 370 000 korun, další věci za 220 000 korun byly zajištěny při prohlídkách. Policejní komisař šestapadesátiletému pachateli sdělil obvinění z trestného činu krádeže a trestného činu nedovoleného ozbrojování. Návrh na jeho vzetí do vazby nebyl akceptován, muž stíhán na svobodě.

Ve firmě se nekradlo poprvé

Frýdlantská firma se přitom nestala terčem zloděje poprvé. V roce 2005 tady řešili policisté podobný případ, kdy se na ně obrátil majitel firmy s tím, že se mu v letech 2003 a 2004 ztrácely důležité díly k výrobě kamen. Kriminalisté zanedlouho objevili příčinu mizení dílů. Byl jí čtyřiadvacetiletý muž, který ve firmě pracoval jako dopravce a zároveň dovážel komponenty k následné montáži kamen. Několikrát přitom některé objednané díly nedovezl. Nakonec se ukázalo, že si muž některé věci vozil domů. Bylo jich tolik, že zvládl postavit čtvery kachlová kamna. Troje prodal a čtvrtá kamna zajistili kriminalisté přímo u něho doma, stejně i některé další komponenty.
Muž způsobil firmě škodu za 70 000 korun. Byl obviněn ze spáchání trestného činu krádeže, hrozí mu vězení nebo pokuta.