Pokoj číslo 21 na jablonecké ubytovně v Sadové ulici se stal osudným místem pro čtyřiapadesátiletého Slováka Pavola Fuku a jeho bývalou manželku. Po ostré hádce vyprovokované malicherností muž zasadil překvapené ženě ránu nožem. Na následky rozsáhlých zranění na místě zemřela.
Pavol Fuka včera stanul před Krajským soudem v Liberci za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Za jeho čin mu hrozí až dvanáct let vězení. V případu odmítl vypovídat.
„Posadil se proti ní na židli, uchopil zprava náhodně na peřiňáku ležící kuchyňský nůž a bodl ji do zadní horní části levé paže,“ popsala osudný okamžik státní zástupkyně. Večer 19. března letošního roku však začal zprvu nevinně.
Pavol Fuka se svou bývalou manželkou přišli na návštěvu za bratrancem obžalovaného, na ubytovnu v Sadové ulici. S sebou přinesli dvě krabicová vína. Silně opilý Pavol Fuka náhle vyvolal hádku a vulgárně útočil na svou budoucí oběť. Ta po něm hodila keramický hrnek, který ho zranil na tváři.
Vzápětí zabodl do své bývalé ženy dvaceticentimetrový nůž až po rukojeť. „Nůž pronikl levou plící, osrdečníkem, chlopní aorty a způsobil masivní krvácení. Na následky vnitřního a vnějšího krvácení krátce na to zemřela,“ stojí v obžalobě.
Jediným svědkem události se stal bratranec obžalovaného. Ten u soudu využil práva nevypovídat s odkazem na blízké příbuzenské vztahy s obžalovaným. V přípravném řízení však tragédii březnového večera popsal a účastnil se i její rekonstrukce.
„Viděl jsem jak ji bodl do krku. Byl to okamžik. Jen jsem mu stihl říct, co to děláš a hned jsem běžel volat záchranku,“ četla předsedkyně senátu výpověď svědka. „Když jsem se vrátil, Pavol už tam nebyl,“ stálo dále ve výpovědi. Na pokoji pak zůstal se sousedkou, z jejíhož mobilu volal záchranáře. Ta se podle jeho výpovědi pokoušela o první pomoc.
Obviněného našla policie až druhý den na ubytovně, kde s bývalou ženou bydlel. „Nevím co se stalo, nic si nevybavuji,“ tvrdil policistům krátce po zadržení. Také v přípravném řízení využil svého práva odmítnout výpověď. Podle policistů nekladl při zatýkání žádný odpor a byl spíše odevzdaný.
Nožem v srdci skončilo nekolikaleté týrání ženy, která nedokázala svého trýznitele kvůli silným citovým poutům opustit. Kvůli agresi, alkoholu a kriminální kariéře svého druha zažádala již v polovině osmdesátých let o rozvod. Vždy se k němu však vrátila. „Paní byla bezkonfliktní. Spíš typ, který couvne,“ charakterizovala svou bývalou podřízenou předačka společnosti kde pár pracoval.
Jako oběť domácího násilí svou matku popisoval před soudem i syn. „Jako dítě jsem byl svědek hádek a bitek, většinou kvůli penězům. Stačilo málo, třeba kde jsi byl, kde jsou peníze a už začal křičet a nadávat,“ vzpomínal mladý muž. Zranění byla nemalá. Opuchlá tvář, krev, modřiny po celém těle, vyražené zuby, otřes mozku i zlomené žebro. Později se s agresí neskrýval jen mezi čtyřmi zdmi a zbil svou bývalou ženu i na ulici.
„Nejdříve to chtěla ututlat, ale pak kvůli práci šla k lékaři a pak i na policii,“ líčil syn oběti. Příčinu všeho pak vidí v otcově nadměrném pití. „Za střízliva agresivní nebyl,“ uvedl svědek.