Prozkoumejte Mravenčí skálu
KDY: Kdykoliv
KDE: Bedřichov
ZA KOLIK: Zdarma
Především pro děti připravil Bedřichov v roce 2016 naučnou stezku o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je 1,5 km.

Vydejte se na Schillerovu vyhlídku
KDY: Kdykoliv
KDE: Cvikov
ZA KOLIK: Zdarma

U Cvikova v severních Čechách se v podhůří Lužických hor k nebi do výšky 586 metrů vypíná Zelený kopec, nazývaný někdy také Drnovecký vrch. Hora byla už odnepaměti oblíbených cílem výletů a na konci 19. století na ní byla vystavěna vyhlídka, stávaly tady dokonce hned dva hostince. Na vyhlídku se dá přijít buď ze Cvikova po žlutě značené turistické trase a obejít Zelený vrch po vrstevnici zleva, už po cestě je přitom možné užít si hezké pohledy na město a horu Klíč v dáli. Druhá přístupová cesta pak začíná v Drnovci: nejprve je neznačená a jde kolem pozůstatků bývalého hostince Švýcarská bouda, od rozcestníku se pak mění opět na žlutou.

Vystoupejte na rozhlednu Štěpánka
KDY: Úterý až neděle od 10:30 do 17:30
KDE: Kořenov
ZA KOLIK: 10 Kč
Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí. Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

Zahrajte si honbu za pokladem
Tip na hru
KDE:
ZA KOLIK:

V karetní postřehové hře „Honba za pokladem“ musí hráči co nejrychleji složit z karet cestu pokladu. Jednoduchá a zábavná hra pro celou rodinu, u které lze obtížnost uzpůsobit více variantami pravidel tak, aby si hru mohli užít i ty nejmenší. Získejte mapu a vytvořte svou cestu k truhlici s pokladem, jak nejrychleji to zvládnete. Koupit se dá za 379 Kč.

Přečtěte si knihu Kolonie 
Tip na knihu
LSam Marsdenová je autorkou zajímavé knihy Kolonie. Na Marsu žije pod skleněnou kupolí kolonie lidí. Sedmnáctiletá Eva Knightová je dcerou prezidentky, která město vede. Eva však život ve vyprahlé pustině odjakživa nenávidí a jediné, po čem touží, je vrátit se na planetu Zemi. Zjistěte, zda se jí to podaří. Kniha se dá koupit za 289 Kč.