1. Nejen švestky ve všech formách – festivalové propojení gastro pochutin a hudby

Festival propojuje gastronomii a hudbu, a to velmi neotřelým způsobem. Zdejší soutěž v pojídání švestkových knedlíků nemá nikde jinde obdoby. Mikroregion Vizovicko nabízí nejen místní švestkové speciality, ale také proslulý mok z největší ovocné palírny na světě. V areálu likérky Rudolf Jelínek se také festival koná.

Video ze soutěže v pojídání švestkových knedílků

| Video: Youtube

„Díky unikátní soutěži v pojídání švestkových knedlíků vzbuzuje pravidelný zájem zahraničních médií a pyšní se největší ovocnou palírnou na světě. Přidejte k tomu to nejlepší z české i slovenské hudební scény a máte legendární Trnkobraní,“ uvedl pro Deník organizátor festivalu Michal Šesták

V rámci festivalu budete mít možnost ochutnat nejen švestkové knedlíky, ale také ty s nejrůznějšími ovocnými náplněmi. Jako bonus můžete zavítat na exkluzivní exkurzi do palírny či muzea slivovice.

2. Vizovické Trnkobraní podporuje regionální tradice

Na Moravě pálí slivovici kdekdo. I to je jedna z tradic festivalu – podporovat tento místní folklór. Košty slivovic jsou pro Trnkobraní charakteristické a zaplesal by tedy nejen Rudolf Jelínek. A tradiční nejsou jen švestky, ale také místní hudební formace. Na Fleret a skupinu Kosovci se každý rok těší řada fanoušků. 

3. Přitažlivost i pro zahraniční média

Zpátky k soutěži v pojídání knedlíků. Každý rok se jí zúčastní deset lidí. Konzumují se výhradně knedlíky vyrobené podle originální receptury. Avšak pozor, soutěžící, kteří nesní minimálně třicet 30 knedlíků, zaplatí základní porci – 150 korun. Jako příloha je povolen pouze omastek a cukr. Pokud se na soutěž přihlásí více než 10 lidí, může se losovat. Zájemci o letošní pojídání knedlíků se stále mohou hlásit prostřednictvím e-mailu: knedliky@trnkobrani.cz.

Letošní ročník Vizovického Trnkobraní je zasvěcen Kamilu Hamerskému, vítězi v pojídaní švestkových knedlíků na Trnkobraní letech 2003-2007 a 2009–2016. V roce 2017 vytvořil oficiálně zaznamenaný český rekord s počtem 166 snězených knedlíků, nicméně skončil až za profesionálním americkým pojídačem Patrikem Bertoletim. „Kamil Hamerský však bohužel žádný ze svých výkonů již nikdy nezopakuje ani nepřekoná. Na jaře zemřel při tragické autonehodě. Na jeho památku jsme letošní ročník pojmenovali Memoriál Kamila Hamerského,“ oznamuje oficiální web festivalu. 

Na letošní ročník bude připraveno pro soutěžící opět 1800 trnkových knedlíků a znovu se očekává velký zájem sdělovacích prostředků.


Nahrává se anketa ...

4. Festival je pastvou pro všechny smysly

Váš zrak zajisté okouzlí krásná krajina Vizovicka, která je charakteristická malebnými zákoutími Valašska, protknutá lidovými tradicemi a v některých místech stále nedotčená.

Sluch jistě potěší skvělý hudební program. Vždyť zažít na jednom ročníku pohromadě Jaromíra Nohavicu, Mirai, Kryštof nebo Visací zámek je přece famózní! A na Trnkobraní se těší i hudebníci, například kapela Kryštof slibuje ve Vizovicích plnohodnotný koncert, a Fleret na pódiu oslaví čtyřicet let své existence.

Přičichnout si můžete ke švestkám, bude jich všude dost, vždyť je to kraj trnkám zaslíbený. V tom samém smyslu budou švestky opájet i vaše chuťové buňky, když ochutnáte slivovice. A koneckonců si můžete švestky natrhat a ohmatat.

5. Zviditelnění a podpora mikroregionu Vizovicko

Na festivalu nebudou chybět ani regionální produkty - třeba medovina nebo frgály. Těšit se můžete zkrátka na vše, co ke správnému Trnkobraní, které je tu od roku 1967, patří. I proto na festival nejezdí jen lidé ze Zlínského kraje, ale i ti přespolní, kteří si chtějí vychutnat jedinečnou atmosféru.