Koronavirová krize se zatím na trhu práce výrazně neprojevuje. A když, tak jde o drobná čísla. Trh stále hlásí dostatek volných pozic a jen slabý nárůst počtů lidí bez práce.

Nejhůře jsou na tom malé podniky. Například liberecké textilní studio Tufka, které se specializuje na látky s potiskem. Firmu zničil omezený prodej v kamenných obchodech. Končí k poslednímu lednu příštího roku se ztrátou několika set tisíc korun. „To číslo se bude ještě hýbat, protože dáváme dvě výpovědi, což znamená odstupné a náklady na ukončení provozu,“ popsala majitelka studia Lucie Laštůfková.

Nemají kde prodávat

Ilustrační foto.Zdroj: DeníkProblémy mají i malí živnostníci. Například Karel Sobotka z Těpeř, který drží při životě slávu železnobrodských foukaných figurek, je závislý nejen na kamenných obchodech, ale i na trzích či předváděcích akcích. „Nemáme zákaz vyrábět, ale nemáme už dlouho kde prodávat, do Vánoc vše zrušeno. Nic už nedostaneme,“ povzdychl si Živnostník roku 2013.

Největší zaměstnavatelé v kraji, alespoň ti v průmyslových odvětvích, ale stále hledají pracovníky. Nejen v oborech automotive, ale trochu překvapivě i sklářští obři. Podstav hlásí Denso, Magna, Ontex a další velké podniky.

Harmony.
Crystalex v Novém Boru nabízí práci. Uplatní se dělníci i strojníci

„Nabíráme na pozice operátor výroby. Stejnou situaci očekáváme i na začátku příštího roku,“ potvrdil manažer lidských zdrojů společnosti Denso Jiří Heteš. Podobně jsou na tom další velcí zaměstnavatelé z automobilového průmyslu. Několik volných míst nabízí třeba Benteler. Volné pozice hlásí také sklářská společnost Preciosa a velký nábor stále pokračuje v českolipském Crystalexu.

V listopadu zaměstnavatelé z Libereckého kraje nahlásili 2230 nových volných pracovních míst, což je o 353 méně než před rokem. Úřad práce (ÚP) naopak v listopadu obsadil, a tím pádem vyřadil 2023 volných míst. „Zaměstnavatelé v kraji nejčastěji nabízeli volná místa pro montážní dělníky, obsluhu strojů na výrobky z plastu, svářeče, dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu šicích a vyšívacích strojů a strojírenské kovodělníky,“ přiblížila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Relativně vysoká nabídka míst je také pro pomocné pracovníky v rostlinné výrobě, pomocné dělníky ve výrobě, skladníky, ale i trochu překvapivě o kuchaře a pomocné kuchaře.

Nanynky.
Liberecký kraj propaguje místní tvůrce, chce jim pomoci

Ke konci listopadu nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu v celém kraji celkem 10 332 volných pracovních míst. Tři čtvrtiny pozic však byly vhodné pro uchazeče se základním či nižším vzděláním, většina z nich vhodná i pro cizince.

V listopadu nahlásil záměr hromadného propouštění v Libereckém kraji jeden zaměstnavatel, jde o 93 lidí. „Jednalo se o zaměstnavatele se sídlem mimo kraj. Z profesního hlediska se nejčastěji jedná o pracovníka přepážky či specialistu prodeje produktů,“ popsala Beránková.

Úřad poradí

Úřad práce má nástroje, jak lidem, kteří přijdou o práci, pomáhat. „Dlouholeté zkušenosti máme zejména s realizací poradenských dnů s propouštěnými zaměstnanci přímo ve firmě. Už na informační schůzce mají možnost zaevidovat se jako zájemci o zaměstnání a zároveň vstoupit do projektu Outplacement,“ přiblížila ředitelka Krajské pobočky ÚP ČR v Liberci Kateřina Sadílková.

Italské Alpy.
Lyžovačka za „čárou“? Lidé v Libereckém kraji váhají

Projekt Outplacement je určen zaměstnancům, kterým hrozí ztráta zaměstnání, stejně jako pro nové zaměstnavatele, kteří by měli zájem propouštěné pracovníky zaměstnat. Vstoupit do něj mohou i zaměstnanci, kterým končí pracovní poměr dohodou nebo na základě pracovní smlouvy na dobu určitou. „V dnešní koronavirové době nabízíme propouštěným zaměstnancům a zaměstnavatelům také možnost komunikace a poradenství on-line,“ doplnila Kateřina Sadílková.