Naše největší obavy z počátku roku – totiž zda letošek utáhneme finančně – se naštěstí nepotvrdily. Aktuálně nám udělaly radost výsledky dotačního řízení Rodina a ochrana práv dětí MPSV. Děkujeme, že se k rodinným centrům ministerstvo neobrátilo zády, bereme to jako ocenění naší uplynulé práce a zároveň jako závazek pro tu budoucí. Naštěstí po zkušenosti z loňského roku jsme projekt na ten letošní plánovali s předpokladem, že ne vše se odehraje kontaktní formou a minimálně první kvartál budeme ještě odkázáni na virtuální prostor.

Co se tedy nyní za zavřenými dveřmi Náruče odehrává – ať už v Turnově nebo Mnichově Hradišti?

Začátkem února jsme náš program zarámovali do tzv. Misí týdne. Každý týden je přichystána tematická mise s třemi novými úkoly. V pondělí a středu jsou našimi lektorkami připraveny aktivity pro rodiny s nejmenšími dětmi (většinou videa) – střídá se pohyb, zpívání a i jednoduchá kreativní dílnička. V pátek je pak zveřejněno putování – první dvě byla formou tras s předem nachystanými stanovišti (Putování za Paní Zimou do Dolánek a Putování po stopách zvířátek v Záholicích).

Z natáčení filmu Poslední závod.
FOTO: Labská bouda znovu zažívá dramatický příběh Hanče a Vrbaty

Další plány na trasy nám bohužel zhatilo omezení pohybu mezi obcemi, nicméně i s tím jsme si poradili a vymýšlíme venkovní aktivity tak, aby se daly podniknout v podstatě kdekoliv (např. hra Bingo). Naše týdenní mise (a hlavně putování) se setkaly s velkým ohlasem – je vidět, že rodiny s malými dětmi oceňují, když se jim v těchto dnech nabídne nějaká struktura, cíl, téma. Aktuální mise je zveřejněna vždy na titulní stránce našeho webu nebo na facebooku.

Mimo mise týdne se připravují videa s cvičením a zpívánkami i v Mnichově Hradišti. Samozřejmě se maminky z Hradiště mohou dívat také na videa, která vznikají v Turnově, a naopak.

Nadále se snažíme pomáhat sólo rodičům a dalším potřebným rodinám, které se na nás obracejí. Stejně jako na podzim jsme díky sbírce zaplnili tělocvičnu dětským oblečením, potřebami a hračkami, které distribuujeme dál. Pochvalujeme si spolupráci se sociálním odborem a dalšími organizacemi, které na nás odkazují. Sbírkové akce nejsou jen solidární, ale také ekologické.

Velmi vyhlášený masopust byl v Rokytnici nad Jizerou pod názvem Pašeráckej vejkend.
Pohled do historie: Takto se slavil Pašeráckej vejkend v Rokytnici

Nepolevuje ani naše odborné zázemí. Hned od ledna konzultují o sto šest zejména dětské psycholožky – a není divu vzhledem k zátěži na dětské duše, kterou s sebou izolace přináší. V souvislosti s tím máme radost, že jsme byli přizváni do krajské pracovní skupiny pro péči o děti s duševním onemocněním nebo ohrožené jejich vznikem, která je součástí plánované reformy péče o duševní zdraví.

Tělocvična se v březnu proměnila na sklad dětských věcí. Na snímku je koordinátorka sbírky a šatníku Katka Kosíková.Tělocvična se v březnu proměnila na sklad dětských věcí. Na snímku je koordinátorka sbírky a šatníku Katka Kosíková.Zdroj: NáručVelkou výzvou jsou tyto dny pro naši sekci náhradní rodinné péče, protože pracovnice jsou zvyklé na úzký kontakt s rodinami a dětmi, vzdělávání pěstounů probíhalo vždy osobní formou, několikrát do roka se vyjíždělo na intenzivní vzdělávací víkendy. To vše se muselo nyní osekat na nezbytně nutné. Na druhou stranu se zjistilo, že webináře a podobné formy podpory pěstounům se mohou do budoucna stát jednou z alternativ, jak se vzdělávat v klidu domova.

V následujících dnech a týdnech budeme nadále přizpůsobovat svou činnost aktuálním opatřením, některé besedy proběhnou opět formou videopřednášek. Připravujeme také on-line variantu oblíbené přípravky pro budoucí prvňáčky – Veselé školičky, která by se měla spustit okolo Velikonoc.

Jsme si vědomi toho, že nejsme žádní internetoví profíci a performeři, ale snažíme se – moc nás hřeje, když nám rodiny dávají zpětnou vazbu. Záleží nám také na tom, aby byly aktivity maximálně dostupné – a zatím tedy nejsou zpoplatněny. Těšíme se na osobní setkání a doufáme, že to bude dřív, než na letním pobytu v Pleskotech!

Anna Bergerová, kontaktní a programový pracovník Centrum pro rodinu Náruč Turnov