Jablonecké moře, vodní nádrž Mšeno, ožilo na dva dny hudebně divadelním festivalem Energie pro kulturu, jehož generálním partnerem je Skupina ČEZ. Kromě skvělých Tatabojs vystoupil také Pískomil se vrací, hudební těleso Rachot, které je tvořeno klienty Jedličkova ústavu Liberec Jakub Děkan, ale také Naivní divadlo a improvizační show Partička.

Všichni účastníci festivalu mohli také minutou šlapání na Oranžovém kole Nadace ČEZ přispět na dobrou věc. Šlapalo se pro dvě místní organizace. Pro Jedličkův ústav Liberec návštěvníci vyšlapali 51 400 korun, které ústav použije pro dovybavení startovacího bytu pro klienty. Evropské výtvarné centrum Sněženka Smržovka si z podia odneslo šek v hodnotě 51 920 korun. Získané prostředky použije na provoz centra.

Jedličků ústav Liberec nabízí podporu lidem s tělesným a kombinovaným postižením v situacích, ve kterých si sami nemohou poradit. Tyto osoby podporuje podle jejich individuálních možností v samostatnosti a k odpovědnosti svého aktivního života ve společnosti. Organizace poskytuje sociální služby jednotlivcům - dětem, dospívajícím i dospělým předškolního s tělesným postižením nebo v kombinaci s dalším zdravotním znevýhodněním, dospívajícím a dospělým s tělesným postižením nebo v kombinaci s dalším zdravotním znevýhodněním.

Evropské výtvarné centrum Sněženka Smržovka prostřednictvím výtvarné činnosti pomáhá dětem nalézt pozitivní vztah k životu a vnitřní uspokojení. Centrum Sněženka se nachází na okraji lesa, je celá bezbariérová. Jde v současné době o jedno z největších bezbariérových zařízení v Jizerských horách s kapacitou 22 lůžek. Slouží pro postižené i zdravé děti z celé České republiky a ze zahraničí. V týdenních pobytech tu děti mohou společně malovat, tvořit z keramické hlíny, učit se základům fotografování, tkaní, malování na sklo i porcelán a dalším technikám. Poloha Sněženky umožňuje zahrnout do pobytů i krásné výlety do okolí, v zimním období možnost lyžování na nedaleké sjezdovce Filip, která má umělé zasněžování a je osvětlena pro večerní lyžování.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ