Kategorii Stavba pro veřejnost vyhrála vyhlídka Špička, která stojí na vrcholové skále Malého Špičáku a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Dříve zde začínala Tanvaldská bobová dráha. Blízkost civilizace z ní dělá hojně navštěvovaný turistický cíl a zároveň definuje velmi specifické prostředí divočiny na předzahrádce města Tanvaldu.

Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stavbu jemnou a neuchopitelnou jako kapka rosy, která se své skály sotva dotkne. Vyhlídka má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný.

Cenu hejtmana získala přístavba ve tvaru skleněného broušeného krystalu Muzea skla a bižuterie v Jablonci. „Cenu jsem se rozhodl udělit právě jabloneckému muzeu, a to za komplexní a novátorské řešení přístavby budovy a přilehlého parku. Chtěl bych autorům poděkovat za odvážnou a úspěšnou propagaci sklářské tematiky prostřednictvím originálního architektonického řešení. Přístavba ve tvaru skleněného broušeného drahokamu navíc elegantně odkazuje na sklářskou a bižuterní tradici města,“ řekl hejtman Martin Půta.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou vytvořil v roce 2019 student sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. V letošním ročníku soutěžilo na třicet staveb z celého Libereckého kraje. Absolutním vítězem se stala liberecká stavba DOK Nordbeans, a to pro své kvalitní architektonické řešení brownfieldu.

Petra