Na hlídky mladých zdravotníků ve dvou věkových kategoriích čekala soutěžní i nesoutěžní stanoviště. O ty doprovodné se tradičně postaraly složky Integrovaného záchranného systému a partneři soutěže. Záštitu nad soutěží převzal krajský radní Vladimír Richter.

Na jaké dopravní značky může narazit malý chodec nebo cyklista ve městě a co znamenají, se ptali městští strážníci. Útroby zásahových vozidel zpřístupnili zájemcům hasiči z Janova nad Nisou, zájem byl tradičně i o policejní vůz. Ke zpestření letošního ročníku přispěl opět mimo jiných například i Vikýř.

Soutěž Mladých zdravotníků je určena pro pětičlenná družstva ve složení velitel + 4 členové. Družstva mohou do soutěže vyslat základní školy a víceletá gymnázia, místní skupiny ČČK a dětské organizace či instituce věnující se práci s dětmi a mládeží. „Každé družstvo musí být vybaveno malou zdravotnickou brašnou, která slouží k případnému ošetření zranění soutěžícího,“ doplnila podmínky účasti ředitelka OS ČČK Lenka Maňáková s tím, že děti doprovází vždy dospělý, velmi často pedagog školy.

Na koupališti v Loužnici roste nové pódium.
OBRAZEM: V Loužnici mají nové pódium. Premiéru mělo na čarodějnice

Základní soutěžní úkoly, které na děti v každém kole čekají, je praktické provedení první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu i improvizovaných prostředků, doprava postižených a obvazová technika. Modelové situace jsou nastaveny tak, aby se s takovými mohly děti v reálu setkat.

„Bylo vidět, že téměř všichni soutěžící se na měření sil v reálně namaskovaných situacích poctivě připravovali. Ale rozdíly byly znát například v týmové spolupráci. Sehrané party z toho těžily body,“ poznamenala jedna z rozhodčích. A kdo si vedl nejlépe a postupuje? Za druhý stupeň bude o další postup bojovat kolektiv ze Základní školy Pěnčín, mezi mladšími se nejlépe vedlo dětem z Koberov.

Vítězové z Jablonce nad Nisou zamíří na konci května do Litoměřic, kde se koná postupové regionální kolo soutěže za Liberecký a Ústecký kraj. Kdo tam uspěje nejlépe, má otevřenou cestu do finále.

Republikové kolo Soutěže mladých zdravotníků se koná třetí červnový víkend v okolí Petřínské rozhledny v Praze. A tentokrát se ponese v duchu pohádkových bytostí, které tu budou vystupovat nejen jako přísní rozhodčí soutěže.

Lenka Klimentová