Od téměř 9 kilového Německého obrovitého strakáče, Moravského modrého, naprosto úžasných Činčil velkých, až po ty úplně nejmenší Zakrslé divoce zbarvené, Veveří, Modré či Ruské dosahující váhy maximálně 1 kilogramu. Nechyběli ani ušlechtilí holubi, kteří si letos zasoutěžili o cenu „Nejkrásnější holub výstavy“. K velkému udivení vyhrál holub plemene King př. Lelka, který se chová převážně na maso. Nutno ovšem podotknout, že oceněný jedinec se naprosto ukázkově předváděl. Vždy když se na něho někdo díval, postavil se na nožky a začal se kolébat a klanět. No nedali byste takovému zvířeti svůj hlas?

Na výstavě bylo možno zakoupit chovná zvířata pro příští sezonu. Členové spolku ochotně pomáhali při výběru jednotlivých plemen a sdíleli rady a zkušenosti s chovem. V pátek 11. října byli všichni vystavovaní králíci posouzeni odbornými posuzovateli, aby byla určena jejich kvalita a chovatelská upotřebitelnost. Nejlepším králíkům bylo uděleno 15 čestných cen a po jedné za nejlepší chovnou skupinu a nejlepšího jedince. Nejlepší chovnou skupinou byli zakrslí divoce zbarvení př. Vladimíra Podzimka a za nejlepšího jedince byl vybrán Hermelín červenooký – př. Ladislava Hajny. Uděloval se také Pohár starosty a Pohár okresního výboru.

Pan starosta vybral nejexotičtější plemeno králíka – Zaječí divoce zbarvený ohnivý, našeho mladého chovatele Štěpána. Toto plemeno je vyšlechtěno, aby se co nejvíce podobalo lesnímu zajíci, ale v jeho žilách žádná zaječí krev neproudí. Jeho vznik je pouze šlechtitelským úsilím. Povahově se ale jedná o docela zvědavé a pohyblivé zvířátko. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání pohárů proběhlo za přítomnosti starosty města Velké Hamry. Ocenili jsme i mladé chovatele, protože na nich závisí budoucnost chovatelských spolků. Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití. Kuchyně p. Pacákové nabízela tradiční výborný gulášek a dršťkovku, které letos doplnila králičí sekaná. Spokojené byli i děti, které mohly v tombole získat hodnotné ceny nebo dokonce živé zvířátko.

Celá akce se vydařila a již nyní Vás členové spolku srdečně zvou na další ročník, který se bude konat příští rok v obdobném čase.

K. Dlouhá