Bývalý sportovní sál takřka praskal ve švech, návštěvníci si nakonec museli posedat „posokolsku“ i na švédské lavičky. Soutěže se zúčastnilo osm týmů ze čtyř základních škol a obou jabloneckých gymnázií.

Letos spolu soupeřilo pět týmů v kategorii videa a tři týmy v disciplíně rozhlasové reportáže. Tomuto složení také odpovídaly stupně vítězů, a to první a druhé místo ve videu a jedno celkové v audiu. „Boj o vítězství byl velice vyrovnaný a takřka těsný,“ poznamenala místní koordinátorka akce Lada Halounová.

Krásnou druhou cenu, pozlacený keltský peníz zvaný Duhovka od České mincovny, si nakonec odnesl tým ZŠ Pivovarská s příběhem Rudolfa Hable. „Pro úspěšný tým jsme vybrali repliku duhovky vyrobené z pozlaceného stříbra, která je vsazena do ilustrovaného prostorového leporela. V nezaměnitelném podání Lucie Seifertové se dozvíte řadu zajímavostí o Keltech, pro které byla ražba mincí odbornou, přísně střeženou až posvátnou záležitostí,“ popsala hodnotnou cenu mluvčí mincovny Lenka Klimentová.

Na prvním pomyslném stupínku v kategoriích audia i videa nakonec stanuli oba týmy ze ZŠ Antonína Bratršovského, které zpovídaly Stanislava Dvořáka a Helgu Nejedlovou. Žákům náměstek primátora David Mánek za vítězná místa předal vouchery do kina a „zlatou“ medaili symbolizující Česko-Slovensko od České mincovny. „Příběhy našich sousedů je unikátní aktivitou, která spojuje generace. Studenti a žáci se v rámci projektu stávají redaktory a reportéry. I v letošním roce byly všechny prezentace velmi emotivní a pro mě zvítězili úplně všichni,“ zhodnotil akci náměstek.

„Všem zúčastněným gratulujeme: vyhráli totiž všichni, a to hlavně tím, jak se jim podařilo nadchnout a dojmout své pamětníky,“ uzavírá Halounová. Všichni žáci a studenti si také odnesli víceúčelové dárky od Nadace Jablotron, která letos podpořila i výstavu pamětnických příběhů z Jablonecka. Ta vznikla právě pod taktovkou žákovských týmů a od konce května bude po celé léto postupně k vidění v Rychnově, Jablonci a na Smržovce.

(lek)