Do Frýdštejna odbočuji doprava od hlavní silnice ze směru od Železného Brodu. Cesta vede zatáčkami do kopce, kde asi v polovině kopce se zastavuji a vydávám se na prudký svah, abych z tohoto místa pořídil první fotografie. Cestou na svah vyplaším několik srnek, snažících se dostat k místním chaloupkám s cílem najít nějakou potravu.

Ze svahu se už dívám na Frýdštejn, ale je zde i překrásný pohled na další zříceninu skalního hradu Vranov na pravé straně řeky Jizery a krásné údolí pod ním. Bohužel se slunce schovávalo za hradbou těžkých mraků a do krajiny vůbec nesvítilo. Vracím se zpět k autu a odjíždím na centrální parkoviště, odkud se vydávám pěšky k hradu.

Dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšší pískovcové skále, odkud je vidět na celé údolí. K této věži vedou krátké klikaté schody, věž je 15 metrů vysoká, v průměru má 9 metrů a zdivo má sílu 2 metry.

První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385, záznamy z toho roku zmiňují Bohuňka Puklíce z Frýdštejna. Hrad je přístupný od roku 1892, kdy ho od tehdejších majitelů – rodu Rohanů – koupil turnovský okrašlovací spolek. Dnes je majetkem obce Frýdštejn a patří k oblíbeným a navštěvovaným místem pro cyklisty, turisty, ale můžou se tady konat na přání třeba i svatby.

Při mé návštěvě probíhala kolem hradu právě údržba v podobě kácení a nakládaní prořezaných stromků a lesních porostů.

Pokračuji dále lesem až na nejvyšší bod tohoto místa, odkud pořizuji poslední fotografie této nádherné historické památky. Cestou zpátky se dívám z mostu do lesa, kudy teče voda a leží tady ještě zbytky sněhu. Než se dostanu zpět na parkoviště, zastavuji se u malé kapličky. Je zbudována na jednoduchém obdélném půdorysu z pískovcových kvádrů, obloukovitě zakončená, se štítem barokně zvlněného obrysu. V štítu je datován rok 1823, je umístěná v podhradí u cesty z obce na Malou Skálu v těsném sousedství vzrostlé lípy.

Kaplička byla posledním místem dnešní zastávky, o pořízené fotografie bych se chtěl s vámi podělit na stránkách Jabloneckého deníku.

Jan Pacák