Jablonecká přehrada je označována za klenot města a má velkou zásluhu na tom, jak příjemně se v Jablonci nad Nisou žije. Nabízí ideální podmínky ke koupání, rybaření i celoročnímu sportovního všeho druhu. Přehrada však nebyla postavena jako rekreační nádrž, ale jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách, které reagovaly na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 m a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 metrů.

Stavba byla zahájena v květnu 1906, dokončena v roce 1909, štola z Lužické Nisy byla dokončena v roce 1910 a zkolaudována v březnu 1911. Stavby přehrad se ujalo Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a výstavbu přehrad v povodí Zhořelecké Nisy.

Z domácího kadeřnictví naší babičky.
RETRO: Měla vlasy samou loknu aneb Z domácího kadeřnictví naší babičky

Podobu soustavě údolních přehrad postavených v prvním desetiletí dvacátého století na Jablonecku a Liberecku dal prof. dr. Otto Intze z Cách, specialista na vodohospodářské stavby. Ten byl i autorem projektu jablonecké přehrady, přestože se jejího dokončení již nedožil. Pamětní kámen vytvořený v roce 1943 ke stému výročí jeho narození byl v roce 1996 objeven v přehradě potápěči, později vyzdvižen ze dna a umístěn v parčíku pod hrází.

Přehrada je napájena Mšenským potokem a patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě. Tvoří údajně největší vnitroměstskou vodní plochu v Evropě na východ od Ženevského jezera.

Stavba stála 4 238 190 rakouských korun. Naposledy byla přehrada vypuštěna v letech 1998 a 1959. Dnes je technickou památkou.

L. Klimentová

Děkujeme za příspěvek! Pokud se i vy chcete podělit o fotografie ze svého archivu, můžete je poslat na e-mail petra.hamova@denik.cz nebo přes webový formulář Čtenář reportér.