Zvon, jenž je vysoký půl metru a váží deset kilogramů, je ze skla. Byl odlitý právě v místní sklárně v roce 1916 Juliem Klingerem. Oltář uvnitř kaple se pak skládá z benátských zrcadel. Nad portálem kaple se skví znak rodu Harrachů – tři paví pera.

„Je to určitě důvod, proč kapli navštívit. Právě vybavení kaple, tedy skleněný zvon a oltář, dokládá význam, jaký měla výroba skla pro obyvatele Harrachova význam,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kaplička pochází z 18. století. Její místo před sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela svatého Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.

V roce 1901 ji obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v současné podobě. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Materiál na stavbu pochází z místních zdrojů, erby a sochy jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je český sochař Antonín Sucharda.

V roce 2020 kapličku obnovili harrachovští dobrovolníci, o vánocích byla poprvé slavnostně nasvícena. Barevné vitráže tak svítí do zimních podvečerů a společně s osvětleným Mamutím můstkem dotváří atmosféru zimních podvečerů v Harrachově.

Jan Mikulička, Liberecký kraj