Na ARO máme dva velké úkoly: tím prvním je postarat se o pacienty během operací tak, aby celou operaci dobře zvládli a nebolelo je to. Druhým velkým úkolem je péče o pacienty v kritickém stavu na našem lůžkovém oddělení.

Pokud je operace plánovaná, potkáváte nás většinou poprvé na předoperačním vyšetření. Na něm se ujišťujeme, jestli jste schopni daný operační zákrok zvládnout, a také se domlouváme na volbě anestezie. Ne vždycky je totiž nutné uspávat!

Ortopedické oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou.
Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: ortopedie

Pokud není v rámci předoperační přípravy potřeba zavést například centrální žilní katetr, vidíme se znovu na operačním sále. Víme, že před operací je člověk často velmi nervózní, proto se my všichni z ARO týmu snažíme, abyste se cítili co nejlépe. Někdo potřebuje utišit bolest, někdo chce držet za ruku, někomu pomůže laskavé slovo.

Po operaci pacienti často putují na dospávací pokoj, kde naše sestřičky pečlivě hlídají bezpečné probouzení z narkózy a v případě potřeby podávají také léky proti bolesti. V případě velkých nebo rizikových operací ale pacienti směřují na jednotku intenzivní péče, případně k nám na lůžkové oddělení ARO.

Regionální onkologické centrum v Nemocnici Jablonec nad Nisou.
Nemocnice Jablonec se představuje v seriálu: onkologické centrum

Jak už bylo řečeno v úvodu, staráme se o pacienty v kritickém stavu. Co to znamená? Že jim jeden nebo více orgánů vlivem nemoci či úrazu selhalo natolik, že potřebují dočasnou podporu přístrojů. Typicky jde o ventilátor, který pomáhá nemocným plícím, nebo třeba dialýzu, která nahrazuje funkci ledvin.

Takové pacienty musíme neustále sledovat a hlídat jejich nejdůležitější životní funkce - třeba tlak, tep nebo saturaci kyslíku. Pro sestry je to velmi zodpovědná práce, která je vedle psychické náročnosti obtížná i fyzicky. Naši pacienti jsou totiž často uspaní, aby lépe snášeli nepříjemnou nemoc i bolest s ní spojenou, takže je potřeba je často polohovat, aby nevznikly nepříjemné a nebezpečné otlaky.

Vedle lůžkové a operační části provozujeme také například ambulanci léčby bolesti. Ale o ní zase třeba jindy.


Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o. / Jana Luňáková

Mohlo by Vás zajímat: Kantorova vila v Jablonci se dočká proměny. Přibude muzeum architektury 

Zdroj: Sedlák Jan