David v loňském roce závodil převážně v olympijské třídě iQFoil a také ve slalomu. Jeho cílem jsou olympijské hry a PWA. V těchto dnech se v Brazílii účastní juniorského mistrovství světa World Sailing.

„Jsem absolutně nadšený, vůbec jsem nečekal, že bych byl na bedně, natož že budu první. Chtěl bych poděkovat všem, kdo pro mě hlasovali, strašně si toho vážím,“ přidal se David Drda, který se stejně jako Kristýna chystá hned po Novém roce na Lanzarote. „Budu trénovat se skupinou kluků, kteří také všichni končí v kategorii U19. Věřím, že po olympiádě se nám podaří vytvořit kvalitní skupinu, v níž se budeme připravovat na olympiádu 2028 v Los Angeles,“ plánuje David, který bude maturovat také až v roce 2025.

Zároveň má na programu posilovnu, a protože bydlí na horách, tak se věnuje běžeckému lyžování. „Chtěl bych poděkovat RODOPU za podporu, strašně nám to všem pomohlo především při pořízení nového materiálu na nejdůležitější závody sezony a věřím, že budeme stále pokračovat v dobrých výsledcích a že nám bude RODOP i nadále pomáhat. Jsme mu za to moc vděční.“

Na druhém místě mezi juniory skončili Lukáš Kraus a Ondřej Baštář (Jachtklub Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň), kteří závodí na 29eru. Letos společně dosáhli historického úspěchu, když na mistrovství světa třídy 29er zajeli 32. místo z 204 lodí. Příští rok už plánují přestup na olympijský 49er. Nyní trénují na Mallorce, odkud na videu pozdravili všechny přítomné. Na začátku prosince letí stejně jako David Drda a Kristýna Piňosová do Brazílie na juniorské mistrovství světa World Sailing.

Žákyně 8. C ZŠ Šumava vyráběly balíčky na vytvoření vlastního plyšáka.
Děti dětem. Jablonecká škola Šumava vyrábí dárkové balíčky pro pediatrii

Třetí místo obsadil teprve 13letý závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa. Nejradši má Gardu, kde se mu daří. Tam také vybojoval 10. místo na největším závodě třídy Optimist na světě na Garda Meetingu, kterého se zúčastnilo 1 055 lodí. Na konci sezony už přestoupil na třídu ILCA 4. Vede žebříček ČSJ.

Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987. Do ankety mohou nejúspěšnější sportovce nominovat kluby i jednotlivci. Ze zaslaných návrhů Výkonný výbor ČSJ schválí nominované v každé kategorii – většinou pět sportovců nebo týmů. V anketě se hlasovalo stejně jako vloni v šesti kategoriích – muži, ženy, junioři, juniorky, jachtařské týmy a akce roku, a dále pro celkového vítěze ze všech nominovaných jednotlivců. Hlasovat mohou všichni členové Českého svazu jachtingu. Letos poslalo své hlasy více než 400 jachtařů. Trenéra roku vybírá a uděluje ocenění za mimořádný přínos českému jachtingu odborná porota složená ze členů VV ČSJ a Sportovního úseku ČSJ.

Eva Skořepová, Český svaz jachtingu