Práce na projektu byly zahájeny v květnu, ukončení je plánováno na konec dubna 2024. Výsledkem budou otevřené a trvale využívané rozmanité prostory, které budova nabízí a oživení nejen této kulturní památky, ale i jejího bezprostředního okolí. Návštěvníci se tak v průběhu času budou moci podívat do míst, která dosud zůstala skrytá. Sokolovna by měla postupně znovu získat pověst prostoru nejen pro tělovýchovné aktivity, jak ji známe dnes, ale také kulturního a multifunkčního místa.
„Velmi si vážíme poskytnuté dotace na tento projekt. Budova sokolovny, byť stojící v centru města, je dnes neprávem opomíjena a její možnosti nejsou plně využity. Zajímavá historie tohoto místa skrývá velký potenciál a nabízí se jej rozvinout a otevřít široké veřejnosti. Pevně věříme, že se nám podaří zájem o sokolovnu probudit díky zajímavému programu, který nyní můžeme zrealizovat. Sokolovna může být dalším ze zajímavých míst, kam mohou nejen Jablonečané, ale i turisté zavítat. Díky plánované programové nabídce také doufáme, že se sem budou lidé pravidelně vracet,“ uvedla starostka T. J. Sokol Jablonec, Jitka Skalická.

Další části projektu popisuje Dita Procházková, která se bude spolu se spolkem PLAC věnovat aktivitám zaměřeným na veřejný prostor: „V sokolovně najde místo trvalá expozice s názvem Příběhy ztracené identity, která propojí osu budovy doslova od sklepa, resp. studny po půdu. Postupně umožní nahlédnout do původní krajiny, historie stavby i období největšího rozkvětu tradičních odvětví. Pozornost bude zaměřena i na celou oblast Tyršových sadů a vazeb v okolí. ”
„Důležitou součástí projektu jsou dočasné expozice, které zahrnujeme pod název Nalezená identita. Ty vzejdou z uměleckých rezidencí začínajících i etablovaných umělců, studentů i absolventů uměleckých škol. Protože jsme v srdci Jablonce, neopomeneme téma sklářství a bižuterní tvorby,” popisuje Ida Chuchlíková, architektka a zpracovatelka žádosti.
„Mezi dalšími plány jsou například zprovoznění sokolského infocentra, výukové a vzdělávací programy, spolupráce s místními školami a další zajímavé akce. Projektem chceme nastartovat trvalé a udržitelné fungování této krásné budovy,” doplňuje Klára Kašparová, která na projektu spolupracuje a stará se o jeho komunikaci.

Projekt Hledání ztracené identity uspěl v oblasti správy, ochrany a zachování kulturního dědictví a má velký cíl – přinést více života do prostor sokolovny a otevřít její historii, současnost i budoucnost všem, kdo o to budou mít zájem.
Z fondů EHP 2014 - 2021 bude pro projekt vyhrazeno přes 6 milionů korun. Projekt bude financován po dobu dvou let, po jejichž uplynutí naváže dlouhodobý provoz v nastaveném duchu. První akce se uskuteční již v září tohoto roku.
T. J. Sokol Jablonec nad Nisou