Pro lepší představu, množství vloni vybraných baterií v Libereckém kraji odpovídá přibližně hmotnosti sedmi slonů afrických.

Více než polovina (56 %) v Libereckém kraji odevzdaných baterií byla vybrána ve veřejných sběrných místech v městských a obecních úřadech, ve sběrných dvorech a do červených venkovních kontejnerů. Mnohá města a obce přistupují aktivně také k osvětě a motivaci občanů.

I díky tomu roste množství baterií, které na recyklaci míří ze sběrných míst zřizovaných právě městy a obcemi. Druhým nejpopulárnějším sběrným místem jsou sběrné nádoby v obchodech, kde skončilo 29 % baterií. Pochvalu zaslouží i školy zapojené do vzdělávacího programu Recyklohraní, ve kterých vytřídili 12 % baterií.

Zámeček, Náměstí T.G.Masaryka, Smržovka. Původně první sídlo majitele smržovského panství, hraběte Desfours, dnes v něm sídlí Kulturní středisko Městského úřadu s výstavní síní a Muzeem historie.
Ve Smržovce se chystá výstava fotoklubu F2020 Jablonec nad Nisou

Meziročně se v Libereckém kraji v roce 2020 vybralo o 12 % méně baterií, než v roce 2019. Ve srovnání s ostatními kraji patří Liberecký kraj z hlediska aktivity při sběru baterií k recyklaci stále mezi slabší.

Během loňského roku přibližně o 15 % celorepublikově narostla spotřeba baterií. „Vidíme, že lidé v době koronovirové krize baterie více využívají. I jejich sběr roste, ale stále zde máme rezervy, vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu, “ říká Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu z neziskové společnosti ECOBAT a dodává: „Naším cílem je zajistit, aby třídění baterií bylo jednoduché a dostupné pro každého. Klíčem jsou snadno dosažitelná sběrná místa. Příznivou zprávou je, že jsme v minulém roce naši sběrnou síť mohli díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries rozšířit o dalších více než tři tisíce sběrných míst na pobočkách České pošty. Využívat je mohou samozřejmě i lidé v Libereckém kraji.“

Jana Čechová