Proto se v jarních měsících přistoupilo k její rekonstrukci. Byla stavebně opravena i s novými nátěry, vyměnil se její oplůtek a upravilo i její blízké okolí.

Svatý Benedikt z Nursie byl katolický mnich, který se narodil v jižní Itálii a jehož datum narození se odhaduje na rok 470 n.l. Přesné datum není známo. Svatý Benedikt byl v roce 1964 papežem Pavlem VI. prohlášen za patrona Evropy. Mimo jiné byl i patronem italské architektury, mnichů a mnoha dalších.

Za zmínku stojí i to, že byl patronem proti čarodějnictví nebo otravě jedem. Svatořečen byl v roce 1220 v Římě papežem Honoriem III. První ženský benediktský klášter na našem území byl na Hradčanech, první mužský v Břevnově. Jeho životní cesta ho zavedla i do Monte Cassina, kde založil klášter, který byl v období II.světové války vybombardován.

Poznáte místo na fotografii?
HÁDANKA z Jablonecka: Poznáte vesničku na fotografiích?

Kaplička v Nouzově na Semilsku se stala i nedílnou součástí Cimrmanovy rozhledny. Tato vyhlídka je jedinečnou svého druhu nejen v rámci Česka a Evropy, ale dost možná i celého světa: netyčí se k nebesům, naopak, stojí v dolíku. Její výška se tak udává jako záporná: minus 0,15 metru. Je tomu tak proto, že Jára Cimrman údajně trpěl závratěmi a neměl proto výšky rád.

Ačkoliv rozhledna neoplývá výškou, rozhled z ní není vůbec špatný, lze zhlédnout poměrně velkou část okolní krajiny s rozvlněnými reliéfy kopců v pozadí. Krom toho je možné si na místě prohlédnout i další recesistické kousky, související s životem a dílem Járy Cimrmana.

Ladislav Bruckner