Ražba unikátních medailí se uskutečnila ve spolupráci s Lasicovou druhou manželkou, herečkou a diplomatkou Magdou Vášáryovou. Letos v červenci uplynou už dva roky od smutné události, kdy Milan Lasica zemřel během závěru koncertu ve Studiu L+S poté, co dozpíval píseň. Česká mincovna k výročí jeho úmrtí připravila třídílnou sérii zlatých a třídílnou sérii stříbrných medailí, na kterých nemůže chybět ani jeho celoživotní umělecký partner Július Satinský.

Lasicovou druhou manželkou byla také umělkyně, ale zároveň i politička Magda Vášáryová, bez jejíž pomoci by série půluncových medailí nevznikla. „Osobnost, jakou byl Milan Lasica, si svou medaili určitě zaslouží a jsem ráda, že se nám ji s Českou mincovnou podařilo realizovat – jak jinak než v sérii s medailí jeho celoživotního hereckého kolegy Júlia Satinského. Jejich fanoušci a obdivovatelé dokonce volají po tom, aby vzniklo muzeum dvojice L+S, a tato série medailí může být dobrý začátek,“ řekla manželka zesnulého umělce Magda Vášáryová.

Tesla potřetí na minci z České mincovny, tentokrát bezdrátově.
Tesla potřetí na minci z České mincovny, tentokrát bezdrátově

Milan Lasica byl slovenský humorista, herec, dramatik a režisér, ale také moderátor či zpěvák. Jeho umělecký záběr byl obrovský a ve dvojici s Júliem Satinským se díky svému vytříbenému a unikátnímu stylu komiky stali legendami nejen na Slovensku. „Dvojice Lasica a Satinský se díky svému smyslu pro humor a zejména díky vystoupením, ve kterých rozebírali banální situace až do absurdna, stala nesmrtelnou i v Čechách. Velmi si těchto dvou velikánů vážím, pro Českou mincovnu je obrovská pocta, že mohla vyrazit medaile právě s jejich portréty,“ řekl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Série obsahuje tři zlaté půluncové medaile o průměru 28 mm a ryzosti 999/1000 a se stejnými motivy i tři stříbrné půluncové, které budou mít průměr 37 mm. Autorem medailí je Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD., basreliéfní sochař, který navrhuje a vyrábí sochařské modely pro použití na mincích a medailích. Řadu let studoval sochařství, vášeň pro modelování s nízkým reliéfem je u něj součástí rodinné tradice. Jeho dědeček byl rytec mincí v kremnické mincovně, otec byl medailér. Díky nim získal hlubokou náklonnost k mincovnímu a medailérskému umění, stejně jako cenné zkušenosti.