Na Den Země vyžeňte děti od počítačů a ze tříd! Ať aspoň hodinu věnují úklidu pohozených odpadků. Tak zní výzva ČSOP směřovaná školám všech stupňů. A školy se k této aktivitě hlásí. Už jich je více jak 50.

„Jsme přesvědčeni, že když budeme prohlubovat vztah lidí k přírodě prostřednictvím našich akcí, budou si jí více vážit, což v důsledku bude znamenat i méně odpadu, který se objevuje v lesích, parcích i řekách,“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová a dodává, že pro letošní rok si připravili ochránci přírody nejen běžné úklidové akce, ale také motivační soutěže a další výzvy pro školy, které mají dostat žáky alespoň na chvíli od počítačů do přírody. Aktuálně třeba probíhá fotografická soutěž „Podělte se s námi s nasbíranými odpadky a jarními květy“.

„Přidat se k velkému jarnímu úklidu můžete opravdu každý. Každý kousek odpadu se počítá, a čím více dobrovolníků, tím větší kus přírody se podaří uklidit. Pojďte do toho s námi! A nezapomeňte svůj úklid zaregistrovat na webu www.uklidmesvet.cz,“ dodává Andrlová.

V Jablonci nad Nisou organizuje jednu z akcí Dům Naděj. Půjde o celkový úklid v okolí 1 km od Azylového domu, včetně koryta řeky Nisy. Tradiční úklid Kokonína a jeho okolí organizovaný ČSOP Kokonín se uskutečnil už v březnu a společný úklid chystá také OÚ a SDH Vlastiboř. Tentokrát žádná hromadná akce, ale každý individuálně. Dobrovolníci při svých procházkách či výletech po okolí posbírají odhozené odpadky.

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody