Uplynulý víkend opět přálo počasí milovníkům rychlých strojů. Nejen ti se vydali na své oblíbené trasy Libereckého kraje.  S ohledem na zvýšený nárůst dopravních nehod s účastí řidičů motocyklů v poslední době, mnohdy s vážnými následky, se policisté zaměřili opět na tuto skupinu účastníků silničního provozu. 

Akce probíhala v neděli 12. září na Jablonecku, na řidiči motocyklů velmi oblíbeném úseku silnice I. třídy č. 10 mezi Železným Brodem a Loužnicí.

Policisté dohlíželi především na dodržování pravidel silničního provozu řidiči motocyklů, kteří jsou velmi zranitelnými účastníky silničního provozu, a to nejen přímo na silnicích, ale chování těchto mnohdy neukázněných řidičů sledovali i z policejního vrtulníku.  Zaměřovali se zejména na bezohlednou a agresivní jízdu, rychlost a způsob jízdy, používání ochranných přileb, technický stav motocyklů i případné řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Při akci nepřehlédli ani mnohé přestupky ostaních účastníků silničního provozu.

Do akce byla nasazena více jak desítka dopravních policistů jak s vozidly v barvách Policie ČR, tak i s vozidly určených pro skrytý dohled s radary. Během této akce  zkontrolovali 30 účastníků - tedy jak řidičů motorových vozidel, tak i motocyklů. 

Zjistili celkem 29 dopravních přestupků, za které na místě uložili příkazem pokuty v celkové výši 33 800 Kč a 1 přestupek oznámili k řešení příslušnému správnímu orgánu. Z toho se ve 14 případech jednalo o porušení dopravních předpisů řidiči motocyklů, za které jim bylo uloženo celkem 13 pokut ve výši 22 500 Kč a jeden přestupek byl oznámen správnímu orgánu.

close Akce probíhala v neděli 12. září na Jablonecku, na řidiči motocyklů velmi oblíbeném úseku silnice I. třídy č. 10 mezi Železným Brodem a Loužnicí. info Zdroj: PČR zoom_in Akce probíhala v neděli 12. září na Jablonecku, na řidiči motocyklů velmi oblíbeném úseku silnice I. třídy č. 10 mezi Železným Brodem a Loužnicí.

Mezi nejčastější prohřešky patřilo porušování nejvyšší povolené rychlosti, celkem v 15 případech (z toho ve 4 případech řidiči motocyklů), dále to byl způsob jízdy - nedovolené přejíždění plné čáry souvislé, a to celkem ve 12 případech (z toho v 10 případech  řidiči motocyklů). V případě řidičů motorových vozidel řešili policisté v jednom případě nepoužití bezpečnostních pásů, dále jeden řidič za jízdy telefonoval a jeden z řidičů měl nezajištěný náklad. 

Cílem těchto akcí je snížit počty a následky dopravních nehod řidičů motocyklů a zvýšit úroveň dodržování pravidel silničního provozu. Policisté  budou i v nadcházejícím období cílit na tyto nejzranitelnější účastníky, neboť ohrožují nejen životy své, ale často životy druhých.

Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje