FSC ČR spustilo na začátku letošního října nový projekt naučných lesních stezek, které své návštěvníky zavedou do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů. Česká národní kancelář certifikace FSC připravila celkem 10 samostatných stezek, které se nacházejí v městských lesích ve Zlíně, Hradci králové, Březové nad Svitavou ale například i v Praze nebo na Kokořínsku a v Krkonošském národním parku.

Součástí projektu je i speciální mobilní aplikace FSC Lesní Stezky. Ta návštěvníky provede po jednotlivých stanovištích stezek, na kterým jim názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Aplikaci lze používat na chytrých telefonech s operačním systémem iOs i Android a stáhnout ji lze na webu www.fscstezky.cz. Kromě otevření lesních stezek podpoří letos FSC ČR nejen městské a menší lesy také vydáním připravovaného lesnického manuálu a bezplatnými individuálními konzultacemi pro vlastníky a správce lesů.

„Jsem moc rád, že díky našemu projektu FSC Lesních stezek přivedeme návštěvníky do krásných a příkladně obhospodařovaných FSC certifikovaných nejen městských a obecních lesů v Česku a budeme jim moci přímo na místě názorně ukázat, jak to vypadá, když se v lese hospodaří přírodě blízce,“ vyzdvihl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Jednou z hlavních výhod FSC Lesních stezek je, že na ně návštěvník může vyrazit kdykoli se mu to hodí. To umožňuje nová mobilní aplikace z dílny FSC ČR, která slouží jako navigátor a průvodce v jedné osobě. Díky ní se můžou návštěvníci na stezce dozvědět podobné množství informací, jako kdyby byli na komentované prohlídce s profesionálním lesníkem. Aplikace jim totiž na pravidelně rozmístěných stanovištích přímo v lese ukáže a popíše základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření.

Návštěvníci stezek se tak i v současné komplikované době mohou dozvědět, co znamenají pojmy jako mrtvé dřevo a doupné stromy nebo jak funguje přirozená obnova v lese a jak čelit v lesích kalamitám, suchu a klimatické změně.

Mobilní aplikace FSC lesní stezky je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem iOs i Android a lze si ji stáhnout zdarma na webu www.fscstezky.cz. Pomocí aplikace si uživatel může jednoduše vyhledat stezku, která je mu nejblíže a najít, kde se nachází její začátek.

Ve Zlíně, Hradci Králové, Březové nad Svitavou a na obou pražských stezkách je začátek stezky v lese označen také informační tabulí. Ta kromě jiného umožní vyrazit na stezku i návštěvníkům lesa, kteří se na její začátek dostanou úplnou náhodou, například během vycházky či lesní turistiky. Na každé z informačních tabulí je jednoduchý návod, jak se na FSC Lesní stezce orientovat, a také dobře viditelný QR kód, který umožní náhodným návštěvníkům stáhnout si mobilní aplikaci FSC Lesní Stezky do svého přístroje přímo na místě a začít ji rovnou využívat k navigaci a získávání vědomostí v lese. Na zbývajících pěti stezkách nainstaluje FSC ČR informační panely do konce letošního roku.

Jakub Fabík