Na Jablonecku byl letos o soutěž nejmenší zájem, přihlásila se pouze Zlatá Olešnice. Za Liberecko budou soutěžit Mníšek, Višňová, Všelibice, Jeřmanice, Svijany, Heřmanice a Bílý Kostel nad Nisou. Z Českolipska se přihlásila Stráž nad Nisou a Zahrádky. Semilsko budou reprezentovat Roprechtice a Poniklá.

Zlatá Olešnice na Jablonecku se rozkládá na stranách podél potoka Zlatník. V potoce se kdysi dávno rýžovalo zlato, jeho břehy jsou lemovány olšemi a právě od toho je odvozen název obce. Horní část obce spadá do chráněné oblasti Jizerských hor, nejvyšší je zde kopec Javorník, dosahující nadmořské výšky 826 metrů. 

Škvarková pomazánka.
VÝZVA: Pošlete nám recept na vaši oblíbenou pochoutku

V současné době patří ke Zlaté Olešnici osada Stanový s rodným domem spisovatele Antala Staška, dále osada Lhotka a Navarov. V Navarově se nachází zřícenina hradu Navarov a zámeček .

Slavnostní vyhlášení a předávání ocenění libereckého krajského kola soutěže se uskuteční 18. srpna 2022 ve vítězné obci. Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, bude následovat na přelomu srpna a září, vítěze krajských kol opět navštíví celostátní hodnotitelská komise.

(ven)