Nastupujeme v Jablonci nad Nisou do regionálního vlaku a společně odjíždíme směr Tanvald zastávka, odkud míříme k prvnímu místu dnešního výletu, kinu Jas Járy Cimrmana. Na římse kina je poloprůsvitný kvádr s jeho siluetou, která se zobrazuje a opticky posouvá při různém úhlu pohledu.

Cestou přes kruhový objezd se vydáváme lesem do prudkého kopce okolo historického památníku padlých z roku 1945 při osvobozování Tanvaldska. Strmá a klikatá cesta nás pomalu přivádí pod vyhlídku, místy je velmi kluzná, protože na hřebenu leží ještě zbytky umrzlého sněhu.

Před výstupem na nejvyšší vrchol si ještě pročítáme informace o vyhlídce, která byla vystavěna v roce 1853. Nechal ji vybudovat majitel tanvaldské přádelny vlny Johann Mayer a pojmenoval ji podle své ženy Terezie. Z vyhlídky je krásný výhled na město Tanvald a do údolí řeky Kamenice.

Dále pokračujeme a prodlužujeme dnešní procházku na skalní masiv vrchu Muchov, který se nachází cestou po hřebenu zhruba 1,5 km daleko od Terezínky.  Podle pověsti tady sídlí dobrý duch Jizerských hor Muhu. Díky namrzlým kamenům a plátům ledu je cesta až místy nebezpečná. Po červené přicházíme na skalní vrchol, který skýtá krásný pohled do kraje.

Vracíme se pomalu dolů zpátky přes Hamrska do Tanvaldu, kde na rozcestí míjíme kapličku sv.Václava  a o kus dále několik malebných dřevěných roubenek . Před nástupem do zpátečního vlaku fotím ještě na kolejích ležící odhozenou botu, která mi přišla jako zajímavý a vtipný objekt pro poslední fotografii. O ty nejzajímavější z dnešního výletu bych se chtěl s vámi podělit na stránkách Jabloneckého deníku.

Jan Pacák