Jedním z nich je i řezbář Jan Hoffman z Bozkova na Semilsku. „Vydat se za regionálními výrobci je určité dobrodružství. Můžete poznat šikovné lidi stejně jako řemesla, která ovládají. Některá z nich jsou přitom téměř zapomenutá nebo se jim věnuje už jen málokdo. V Libereckém kraji jsou desítky zručných lidí, kteří tvoří nebo nabízí neotřelé a nápadité produkty nebo zážitky. Podpořme je v dnešní nesnadné době,“ prohlásil Jiří Ulvr, radní pro resorthospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvojevenkova.

Bývalý učitel Hoffmann, jenž sídlí v Bozkově číslo 72, vyměnil křídy a učebnice za dláta a pilníky v roce 1998 a od té doby dělá radost zejména dětem. V malé dílně ve svém domě vyrábí originální dřevěné hračky podle svých návrhů. V jeho šikovných rukách se tak rodí třeba dřevěné lodičky, koníčci, pušky a pistole i zvířátka na kolečkách.

„Vymýšlím i sám vyrábím pro děti i pro dospělé dřevěné hračky a tkalcovské rámky, a také laminátové luky a šípy. Všecičky věcičky oplývají bezesporu didaktickými prvky, jsemť bývalý učitel. Mé výrobky jsou certifikovány jako Regionální produkt Českého ráje, srdcem se vejdu i do Podkrkonoší,“ popsal svou tvorbu Jan Hoffmann.

Slavnostní ceremoniál policie v Železném Brodě.
FOTO: Policisté z Železného Brodu převzali ocenění

Opatřit si od něj lze i materiál pro vlastní tvorbu, například tyčky, kouličky, korále či odřezky a přebytky nebo polotovary na míru zhotovené. S výrobky Jana Hoffmanna bylo v dřívějších normálních poměrech možné se setkat zejména na řemeslnických jarmarcích nebo bazarech waldorfských škol. 

V Českém ráji jsou nyní jeho výrobky k mání například v Infoshopu Vejměnek na Malé Skále, dohodnout si lze ale také osobní návštěvu v jeho dílně.

Portál Liberecký kraj sobě je interaktivním katalogem regionálních výrobců či poskytovatelů služeb působících ve zdejším regionu. Jsou mezi nimi držitelé certifikátu některé z regionálních značek, které mohou v našem kraji získat (Regionální produkt Jizerské hory, regionální produkt Český ráj, Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj, Krkonoše originální produkt).

Jan Mikulička