A vedle receptů přicházejí tvůrci stejnojmenného úspěšného večerníčku a filmu s pohádkovou knížkou Mlsné medvědí příběhy. Obě knihy navazují na animovaná dobrodružství dvou mlsných medvědích chlupáčů jménem Nedvěd a Miška. Pyšní se hravým grafickým zpracováním i nápaditými ilustracemi oceňovaného výtvarníka Filipa Pošivače a jedné z režisérek večerníčku Kateřiny Karhánkové.

Recepty pro dětskou kuchařku sestavila foodbloggerka Kateřina Dvořák. Knížky jsou nyní dostupné online přes www.medvedi.tv a v knihkupectvích.

„Kdo by to byl řekl, že mi nejpraktičtější kuchařka přijde ta pro děti? Myslím, že desatero Mišky a Nedvěda je skvělá věc, která chybí u vchodových dveří do každé profi kuchyně,“ říká přední český gastronom a známý porotce Přemek Forejt. Desatero Mišky a Nedvěda například hlásá pročtení celého receptu a přípravu surovin před začátkem vaření či umytí rukou, varuje před ostrými noži, doporučuje používání kuchyňské chňapky nebo nasazení sluchátek při používání mixéru a nezapomíná na úklid nepořádku.

Výstava ke 120. výročí značek legendárních motocyklů Indian Motorcycle a Royal Enfield.
Motorky, které dobyly svět. Na začátku byl závodní bicykl s benzinovým pohonem

Třicet jednoduchých a cenově dostupných receptů na snídaně, svačiny, obědy, večeře a pamlsky z kvalitních surovin je rozděleno dle obtížnosti a samostatně je zvládnou připravit děti od sedmi let. Třeba Nedvědova blesková tortilla je hotová za deset minut, Motýlí těstoviny s pestem za půl hodiny, ale na Sladké sushi od kamarádů roháčů budou malí kuchaři potřebovat dvě hodiny.

Kuchařka nabízí i praktické tipy a návody pro děti. Nedvěd s Miškou v nich dětem vysvětlí, jak rozklepnout vajíčko, opéct palačinku nebo prostřít na stůl pro toho největšího gurmána. Každý recept navíc doplňuje i krátký příběh jednoho ze zvířátek z večerníčku, které „mňamózní“ pokrm zároveň doporučuje.

Velkou medvědí kuchařku oceňuje i šéfkuchař Jan Punčochář, který podle ní uvařil se svými dětmi Bramborové placky podle paní Divoké. „Je hezké vést naše miláčky k vaření, ať máme další mladé kuchaře,“ komentoval vaření podle Velké medvědí kuchařky Punčochář. Kuchařka je užitečná také všem začínajícím dospělým kuchařům, ale i těm zkušeným, kteří třeba jen doposud nedělali Půlnoční hummus slečny laňky nebo Jelenův nápoj lásky. 

Zdroj: Youtube

Současně vychází i kniha pohádek Mlsné medvědí příběhy. Zvířecí hrdinové v čele s medvědy Miškou a Nedvědem se tak konečně mohou dostat i do dětských knihovniček. Děti se setkají i s jejich zvířecími kamarády, jako jsou například medvěd grizzly, lední medvědice, netopýr Mojmír či bachyně paní Divoká.

Hlavní dějištěm je útulný domeček s pořádnou kuchyní a přilehlý les. Tam medvědi provádějí různé skopičiny, aby se dostali k něčemu dobrému na zub, protože rádi mlsají. Vizuálně přitažlivá knižní adaptace animovaného večerníčku známého z České televize přináší dvacet šest pohádek plných vtipů a nevtíravých ponaučení pro malé čtenáře i jejich rodiče. Pro knižní podobu jednotlivé epizody večerníčku adaptovala Milada Těšitelová. Režisérkami filmových medvědích příběhů známých také z kin jsou Kateřina Karhánková a Alexandra Májová, které za medvědy letos získaly také nominaci na Českého lva.

Fototoulky do Skuhrova a Huntířova na Jablonecku.
OBRAZEM: Fototoulky zavedly Jana do Skuhrova a Huntířova

Veleúspěšné Mlsné medvědí příběhy získaly od svého prvního uvedení v kinech v roce 2019 řadu fanoušků mezi dětmi i dospělými a promítány byly na více než osmdesáti mezinárodních soutěžních festivalech a filmových přehlídkách po celém světě. Ceny obdržely například na nizozemském koprodukčním fóru Junior Co-production Market, bodovaly i na mezinárodním festivalu Anifilm nebo Zlín Film Festu. V

ečerníček se zase úspěšně prodává do zahraničí, měli jej možnost zhlédnout děti například ve Francii, Belgii, Izraeli, Mexiku, Finsku, Dánsku či Kanadě. Za filmem i večerníčkem stojí režisérky Kateřina Karhánková a Alexandra Májová s producentkou Barborou Příkaskou ze společnosti Bionaut. Velkou medvědí kuchařku i Mlsné medvědí příběhy vydává Bionaut ve spolupráci s nakladatelstvím Došel karamel, každá z knížek stojí 349 korun.

Martina Reková