Napříč celou republikou pak mezi zaměstnanci Skupiny ČEZ probíhají hned dvě sbírky. první je finanční a druhá materiální. V prvém případě se dosud podařilo nashromáždit na společný účet bez mála 7,3 milionu korun, přičemž Nadace ČEZ tuto částku již zdvojnásobila.

Zatímco finanční pomoc je stále otevřena, narychlo uspořádaná sbírka materiální pomoci proběhla dle lokalit ČEZ od 21. do 25. března. Na vybraných místech v krajích, kde má společnost svá regionální sídla, se shromažďovalo vše potřebné, co nyní uprchlíci z Ukrajiny citelně postrádají. Byť doma měli věcí dostatek, nyní jim k běžnému životu v Česku žalostně chybějí. Energetici tak přinášeli nové či zánovní ošacení, obuv, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby (hlavně pro ženy a děti), povlečení prostěradla, , hračky, pleny, dětské výživy, sunar a podobně, včetně nádobí, dětských krosen, školních pomůcek, drobných elektrospotřebičů, příborů, sušáků na prádlo…

„Energetici jsou pověstní svou ochotou pomáhat druhým. Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme začali řešit, jakým způsobem se můžeme zapojit do pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům. Jsem rád, že kolegové neustále přicházejí s novými nápady, a nesmírně hrdý na všechny, kdo se na podpůrných akcích podílejí, ať už naším prostřednictvím nebo osobně,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Policejní preventisté vytvořili nástěnné kalendáře pro seniory s 12 preventivními tématy na rok 2022.
Kalendář radí seniorům z Jablonecka. Třeba jak se bránit podvodníkům

Podle jeho dalších slov Skupina ČEZ ve spolupráci s jednotlivými kraji a Správou uprchlických zařízení také nabízí ubytovací kapacity pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Celkem v ubytovnách, bytových domech, firemních bytech a ve svých rekreačních zařízeních po celé České republice vyčlenila 336 lůžek. Momentálně jsou již ubytovány 72 osoby, převážně ženy a dětí. Část vyčleněných objektů nyní také prochází drobnými rekonstrukcemi (výmalba, výměna podlah, dovybavení nábytkem apod.) tak, aby co nejdříve byly k dispozici dalším rodinám.

Velký ohlas měl i bleskový Krizový grant Ukrajina, která Nadace ČEZ vyhlásila 1. března. Slouží na úhradu provozních nákladů – například ubytování, stravování, materiální pomoc apod. – neziskových organizací, obcí a měst, které se rozhodly poskytnout azyl ukrajinským uprchlíkům. Během dvou týdnů vyčerpalo 115 žadatelů, z toho sedm z Libereckého kraje, částku přesahující 5 milionů korun. Výhodou krizového grantu je přitom zrychlený administrativní a schvalovací proces, takže žadatelé peníze obdrží už několik dní od podání žádosti.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy