Co bylo vyhlášenou a dětmi oblíbenou soutěží, bylo šplhání na majku, na které byly zavěšeny ceny. Ty se děti snažily utrhnout. Další soutěží bylo pojídání obrovského koláče, ve kterém byla zapečená pětikoruna a kdo ji skousl první, vyhrál. Vrcholem dne bylo vystřelení padáčku, který pak všechny děti hledaly.

A proč je 1. červen svátkem dětí? Vyhlášení dne oslavujícího děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Den dětí však nebyl vyhlášen.

Historické fotografie obce Zlatá Olešnice.
O titul Vesnice roku usiluje z Jablonecka jen Zlatá Olešnice

Tato konference se konala 1. června 1925. Ve stejný den se v San Franciscu konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily datum oslav Dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.

Den pro ochranu dětí se začal slavit rok po jeho vyhlášení a oslavy probíhaly každý rok. Některé státy převzaly datum a postupně se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí nebo také jiným názvem Mezinárodní den dětí. Československo, později Česká republika, také převzala toto datum, proto se u nás slaví Mezinárodní den dětí na začátku června.

Jana Matěásková, www.louznickyzpravodaj.cz