Druhé místo obsadil projekt Mamacrafting Aleny Strnadové (Jablonec nad Nisou) a na bronzové pozici skončil Milan Vendég, který se stará o studny (Raspenava). O podporu odborníků se na severu Čech ucházelo 16 nápadů, nejčastěji z oblasti hobby a designu. Podnikatelé z Libereckého kraje chtěli například vyrábět skleněná brčka nebo šít originální spacáky.

1. místo – Pokladna Berta, Veronika Iblová (Jablonec nad Nisou)

Veronika Iblová a Jura Ibl už šest let pomáhají malým podnikům a živnostníkům. Nyní vyvinuli malou kapesní pokladnu Berta, kterou si prodejce jednoduše nainstaluje do mobilu. Nepotřebuje ani tiskárnu účtenek, obchodník jen vydá útržek s QR kódem, na kterém je umístěn odkaz na účtenku. Ušetří tím obchodníkům tisíce korun za nákup tiskárny a také podstatně zrychlí provoz u stánku nebo v prodejně.

2. místo – Mamacrafting, Alena Strnadová (Jablonec nad Nisou)

Alena Strnadová a Míša Hapáková si na rodičovské dovolené založily e-shop s kreativními sadami pro maminky a dekoracemi pro miminka. Cílem je inspirovat maminky ke tvoření, ty, které by si jinak na výrobu kolotoče nad postýlku nebo hrazdičky netroufly. Do podnikání se vrhly na začátku roku a prodávají už desítky sad týdně.

3. místo – Studny Sever, Milan Vendég (Raspenava)

Milan Vendég se vrací do rodného Liberce a zakládá firmu na čištění a rekonstrukci studní, případně zakládání dešťových nádrží.

Porota složená z odborníků, úspěšných podnikatelů a investorů hledá každý rok nejen neotřelý nápad, ale i úspěšnou realizaci podnikatelského záměru. „Veronika Iblová představila hotovou aplikaci,“ říká předsedkyně poroty Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace T-Mobile. „Tým kolem Pokladny Berty vycházel ze zkušeností samotných malých obchodníků, zjednodušil a vynecháním tiskárny podstatně zlevnil přechod na EET. I když se EET odkládá, takováto pokladna jistě řadu malých prodejců zaujme.“