Vyhlídka vznikla v roce 1904 díky Německému horskému spolku. Ten nechal část skály odstranit, terén na jejím temeni srovnal a postavil zde budovu s věžičkou, která sloužila i jako malé pohostinství.

„Německý horský spolek byl ve své době velmi činorodý. Jeho členskou základnu tvořilo téměř 8 tisíc lidí a měl podporovatele i ve významných osobnostech, například v Johannu von Liebiegovi. Do spolku patřili jak Němci, tak Češi. Značil turistické cesty, pořádal výlety a stavěl rozhledny. Dnes na jeho činnost, i když v daleko menším rozsahu, navazuje Jizersko-ještědský horský spolek,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Skalní výklenek nahrazoval sklep, chladily se v něm nápoje a potraviny. U budovy nechyběla veranda pro žíznivé a hladové hosty. Vyhlídka s pohostinstvím byla místními hojně navštěvovaná, a to až do odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce. Poté stavba na Čertově vyhlídce začala chátrat.

Základy přívlastku Čertova má vyhlídka v legendě, podle které na skále pobýval a řádil čert. Jako důkaz měl na jejím temeni zanechat otisk své zadnice. Když se čert vydováděl, přiletěl ohnivý pták, který rozházel kameny po širokém okolí.

Dnes je místo upraveno tak, aby mohlo být bezpečně navštěvováno turisty. Je zde zábradlí a vyhlídková plošina, ze které uvidíte např. josefodolské údolí a hráz josefodolské přehrady.

Filip Trdla